Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Efekty tych działań widać już dziś. Prawie 17 000 zarejestrowanych trenerów prowadzących zajęcia, 6887 szkół z zajęciami pozalekcyjnymi w Aktywnym do Kwadratu, 1633 obiektów samorządowych w Aktywnym Orliku oraz 1351 obiektów prowadzących zajęcia w ramach Aktywnego Weekendu - te wyniki świadczą o ogromnej szansie i dostępności do bezpłatnych zajęć w każdym zakątku kraju.
Sport kluczową wartością
Sport i aktywność fizyczna odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowego stylu życia, rozwijaniu umiejętności społecznych oraz budowaniu charakteru. Zajęcia grupowe uczą dzieci pracy zespołowej, komunikacji i budowania relacji, a osiąganie celów sportowych podnosi samoocenę i motywację do dalszego działania. Aktywność fizyczna poprawia zdolności poznawcze, co przekłada się na lepsze wyniki szkolne. Dzieci, które regularnie ćwiczą, są bardziej skłonne do kontynuowania aktywnego stylu życia w dorosłości, co sprzyja ich długoterminowemu zdrowiu.
Włączenie aktywności fizycznej jest wyjątkowo ważne od najmłodszych lat. Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka. Niestety, obecnie sprawność dzieci drastycznie spada w związku z wieloma procesami cywilizacyjnymi. W dobie rosnącego problemu otyłości i siedzącego trybu życia niezwykle istotne jest, aby środowisko, rodzice i nauczyciele aktywnie motywowali dzieci do podejmowania aktywności fizycznej. Regularny ruch nie tylko wspiera rozwój fizyczny, lecz także ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i społecznego dzieci. Motywowanie dzieci do aktywności to inwestycja w ich zdrową przyszłość. Wspólne działania rodziców i nauczycieli mogą przynieść wymierne korzyści, które będą procentować przez całe życie.
Na całym świecie prowadzone są badania oraz wdrażane rozwiązania mające na celu walkę z postępującym spadkiem aktywności i sprawności. Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło innowacyjną inicjatywę promującą sport, opierającą się na trzech filarach działań, które pozwalają szerokiemu gronu społeczeństwa na dostęp do aktywności fizycznej - bezpłatnie i pod okiem wykwalifikowanej kadry.
Trzy filary sportu
Pierwszym filarem jest Aktywny Orlik - bezpłatne zajęcia sportowe w obiektach samorządowych, prowadzone przez 7 dni w tygodniu. Tu uczestnikiem zajęć może być każdy - niezależnie od wieku czy sprawności. Na Orlikach organizowane są zajęcia dla seniorów, nordic walking, zajęcia lekkoatletyczne czy wszelkie formy treningów z piłką. Sportowe spotkania to nie tylko czas na poprawę formy fizycznej - to również możliwość poznania ludzi z okolicy o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Sport nie tylko kształtuje dobre nawyki prozdrowotne, ale też integruje i zacieśnia relacje społeczne, tak ważne w obecnych czasach.
Drugi filar to weekendowe zajęcia w szkołach dla każdego - Aktywny Weekend. Szkolne obiekty sportowe, które często nie były w pełni wykorzystywane w dni wole od szkoły, stały się idealnym miejscem dla dzieci, młodzieży i dorosłych do uprawiania sportu. Wprowadzenie regularnych, darmowych treningów lub otwartych zajęć sportowych w weekendy stwarza młodym ludziom alternatywę dla spędzania czasu przed ekranem. Umożliwia to również rozwój talentów sportowych i wspiera integrację społeczności lokalnej oraz całych rodzin.
Trzecim filarem jest Aktywny do Kwadratu - pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej. Szkoła, jako naturalne miejsce spotkań młodych ludzi, jest doskonałą platformą do organizacji zajęć sportowych po lekcjach. Udział w takich zajęciach sprzyja nie tylko rozwojowi sprawności fizycznej, lecz także kształtuje umiejętność pracy zespołowej, wytrwałość oraz dyscyplinę. Również regularny ruch wpływa korzystnie na koncentrację i wyniki w nauce. Zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców to najwygodniejsza i najbardziej sprawna forma aktywizacji sportowej poza zajęciami szkolnymi - bez czasochłonnych dojazdów i kosztownych opłat.
Piłkarskie wsparcie
Nowym filarem programu jest piłkarski turniej „Z Orlika na Stadion”. To projekt poświęcony drużynom piłkarskim - szkolnym, jak i „dzikim” - opartym na dzieciach z lokalnych Orlików, umożliwiający rywalizację na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Jest o co walczyć. Finał turnieju zostanie rozegrany na Stadionie PGE Narodowy w dniu 19 listopada. Najlepsze drużyny z finałów wojewódzkich z miejsc 1-3 otrzymają bezpłatne bilety na mecz Polska-Szkocja w dniu 18 listopada, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody i mnóstwo sportowych atrakcji. Dodatkową nagrodą dla najlepszych zawodniczek i zawodników będzie możliwość udziału w zgrupowaniu piłkarskim pod okiem trenerów reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Kompleksowe wsparcie sportu
Aktywna Szkoła to pierwszy tak rozbudowany i kompleksowy program rządowy, pozwalający na wsparcie różnych grup wiekowych i demograficznych w zakresie dostępu do aktywności fizycznej. Wsparciem objęte są nie tylko dzieci, lecz także trenerzy i animatorzy sportu. To właśnie osoby prowadzące zajęcia, ich pasja, zaangażowanie i umiejętności mogą stać się motywacją do działania dla młodych ludzi. Dzięki Akademii Sportu Powszechnego, działającej w ramach Aktywnej Szkoły, trenerzy, nauczyciele WF i animatorzy mogą rozwijać swoje kompetencje pod okiem najlepszych specjalistów z polskich związków sportowych. To szansa na bycie jeszcze lepszym profesjonalistą w dziedzinie sportu, ale też na bycie inspiracją dla młodych pokoleń.
Projekt finansowany jest z budżetu państwa, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.10.2024, 09:16 |
Źródło informacji | Fundacja Orły Sportu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci: rośnie liczba pacjentów z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi PAP
Na konieczność zmian w systemie leczenia osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi, które umożliwiłyby zabezpieczenie dla tej grupy wszystkich świadczeń zdrowotnych wskazywali eksperci uczestniczący w debacie „Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii". Ich zdaniem jest to bardzo istotne, gdyż w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań, brakuje hematologów, a czas oczekiwania w specjalistycznych poradniach wydłuża się.- 02.07.2025, 15:40
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Nowotwory przewodu pokarmowego: system nie nadąża za medycyną?
Eksperci nie mają wątpliwości: nowotwory układu pokarmowego - choć często możliwe do wykrycia i leczenia na wczesnym etapie - w Polsce nadal zbyt często rozpoznawane są zbyt późno. Problemem nie są brak technologii czy terapii, ale ich niewystarczające wykorzystanie. Winna jest nieefektywna organizacja systemu.- 01.07.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ