Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Liderem w produkcji pieczarek w Europie niezmiennie pozostaje Polska, a nasze pieczarki uważane są za jedne z najlepszych. Dlatego aż co trzecia pieczarka konsumowana przez Europejczyków pochodzi z Polski. Dostępne u nas przez cały rok grzyby pozostają ważnym składnikiem diety, zarówno ze względu na walory smakowe, odżywcze, jak i wyjątkową świeżość. Gwarantuje to całoroczna rodzima produkcja najwyższej jakości oraz krótki łańcuch dostaw.
W promocję pieczarek aktywnie zaangażowali się ambasadorzy i influencerzy, którzy dobrze znają zalety tych zdrowych i aromatycznych grzybów. Monika Mrozowska patrzy na pieczarki z ogromnym sentymentem.
„Pieczarka w polskiej kuchni jest obecna od wielu lat. Znamy ją z nieśmiertelnych zapiekanek. Żeby zjeść te najsmaczniejsze, potrafimy pojechać na drugi koniec Polski i stać w długiej kolejce, żeby skosztować tej legendarnej” - z zaangażowaniem opowiada ambasadorka.
Jak wiele kulinarnych możliwości daje pieczarka, przypomina także ekspert kampanii Grzegorz Łapanowski.
„Relatywnie mało znane są zdrowotne aspekty konsumpcji pieczarek - kojarzymy je głównie jako dodatek do mięs. Tymczasem okazuje się, że dzięki swojemu aromatowi, intensywnemu smakowi, miłej konsystencji i niewielkiej kaloryczności (zaledwie około 29 kcal na 100 g) mogą stanowić one istotny element zbilansowanej diety. Inne wrażenie dają cienko pokrojone plasterki wrzucone na sam koniec do zupy - dające lekki, orzechowy i świeży aromat, a inne grubsze plastry mocno obsmażone na rozgrzanym tłuszczu do pięknej złocistej barwy” - inspiruje smakoszy znany kucharz.
Pojawiające się licznie w mediach społecznościowych rozmaite przepisy na dania z pieczarkami utwierdzają w przekonaniu, że są one niezbędnym dodatkiem do pizzy, dań kuchni orientalnej, duszonych mięs, zup i sosów. Dobrze komponują się z kaszą, ryżem i makaronem, co chętnie wykorzystują wegetarianie. Znakomicie smakują także na surowo - jako dodatek do sałatek, kanapek, przystawek. Co jednak najbardziej zaskakujące - możesz zjeść je także na deser. Coraz chętniej dodaje się je także obok owoców leśnych do słodkich ciast, wykorzystując ich głębokie, ziemiste nuty jako ciekawe, nieoczywiste uzupełnienie palety smaków.
Smakowe i zdrowotne cechy pieczarek są nie do przecenienia, ale równie ważnym aspektem jest ich zrównoważona uprawa, wykorzystująca relatywnie niedużo wody i odnawialne źródła energii, co skutkuje niskim śladem węglowym. Produkcja tych grzybów to doskonały przykład gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie produkty uboczne rolnictwa są przekształcane w pełne składników odżywczych podłoże dla grzybów, a po uprawie zużyte podłoże wraca na pole, gdzie jest stosowane do poprawiania właściwości gleby.
Odkrywanie licznych zalet pieczarek to prawdziwie fascynująca przygoda, która prowadzi do jednego wniosku, że brak białych i brązowych kapeluszy w codziennej diecie jest, delikatnie mówiąc, niedopatrzeniem. Zatem warto sięgnąć po nasz narodowy skarb codziennie, a w dłuższej perspektywie można odczuć zbawienne skutki jego spożywania.
Monika Mrozowska poleca dania z pieczarkami
Makaron z pieczarkami (5 porcji)
Składniki:
- 500 g makaronu tagliatelle,
- 250 g świeżych pieczarek,
- 250 g pomidorków koktajlowych,
- 50 g masła,
- 150 ml słodkiej śmietanki,
- 2 jajka,
- 100 g parmezanu,
- 2 ząbki czosnku,
- pęczek świeżego koperku,
- sól, pieprz do smaku,
- parmezan do posypania.
Przygotowanie:
Makaron należy ugotować al dente w osolonej wodzie. W misce wymieszać śmietankę z jajkami, poszatkowanym koperkiem, wyciśniętym czosnkiem, startym na drobnej tarce parmezanem oraz odrobiną soli i pieprzu. Pieczarki umyć i każdą pokroić na 8 części, dorzucić pomidorki koktajlowe przekrojone na pół. Ugotowany makaron odcedzić, a następnie mieszać w garnku na małym ogniu przez 2 minuty ze śmietanką z dodatkami (koperek, czosnek itp.) oraz z masłem. Zdjąć z gazu i na sam koniec dodać pieczarki oraz pomidory. Posypać parmezanem do smaku.
Carpaccio z pieczarek
Składniki:
- 250 g świeżych pieczarek,
- 100 g sera pecorino,
- płatki chilli,
- oliwa z oliwek,
- mały pęczek natki pietruszki,
- ok. 100 g młodego, umytego szpinaku,
- ząbek czosnku.
Przygotowanie:
Na talerzu ułożyć listki świeżego szpinaku. Na nich cienkie plasterki pieczarek, a następnie cienkie plastry pecorino. Posypać zieloną pietruszką, następnie płatkami chilli (trzeba uważać, bo są bardzo ostre) i na koniec polać oliwą zmieszaną z wyciśniętym ząbkiem czosnku.
Więcej o zaletach pieczarek można dowiedzieć się ze strony kampanii:
https://europeanmushrooms.eu/pl/
oraz z mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/europeanmushrooms
https://www.instagram.com/europeanmushrooms
https://www.tiktok.com/@europeanmushrooms
KONTAKT:
biuro prasowe
e-mail: dorota.kubuj@sopexa.com
Źródło informacji: Sopexa
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.07.2024, 12:19 |
Źródło informacji | Sopexa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Rzecznik Praw Pacjenta: dobre praktyki wzmacniają bezpieczeństwo pacjentów PAP
Wdrażanie dobrych praktyk w przychodniach i szpitalach usprawnia funkcjonowanie tych placówek i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa u pacjentów oraz komfort pracy medyków - uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, i zachęca placówki medyczne do tworzenia i wdrażania kolejnych tego typu rozwiązań.- 21.01.2025, 10:07
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom