Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Co istotne, z dniem 1 lipca 2023 nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Firma Viatris wierzy, że taka zmiana wpłynie na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.
W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50% będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna.
Wraz ze zbliżającym się końcem lata sezon grypowy czeka tuż za rogiem
Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie [1]. Szczepienia rekomendowane są każdej osobie od 6. miesiąca życia, w tym przede wszystkim osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, takim jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59. miesiąca życia, osobom w wieku podeszłym czy pacjentom z wybranymi chorobami przewlekłymi oraz pracownikom służby zdrowia. Szczepienie przeciwko grypie chroni osoby w Twoim otoczeniu, ponieważ w rzeczywistości również rodzina i znajomi osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i rozwoju powikłań mogą narażać swoich bliskich.
Szczepienia są ważnym elementem strategii zapobiegania grypie: najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.
Zdaniem eksperta najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia: „Szczepienia przeciwko wirusowi grypy to 90 lat historii i mają ugruntowaną pozycję w profilaktyce. (..) Szczepienia to rutynowe postępowanie medyczne, które polega na immunizacji w celach profilaktycznych. Zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie skutków choroby” - wskazał prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl [7]. „Zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji o blisko 50%. Jako przykład wskazuje się Wielką Brytanię, gdzie szczepienia dzieci na grypę prowadzone są w szkołach, co wpłynęło na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi ok. 70%” - podkreśla prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Prof. Jackowska dodaje, że dzięki takim działaniom można ograniczyć występowanie grypy w całym społeczeństwie [8].
W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku [4], [5], [6]. Epidemia grypy trwała dłużej niż zwykle, do końca lutego 2023 r., z 5,2-krotnym wzrostem liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2021-2022.
Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego sezonu, jeszcze ważniejsze jest zidentyfikowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia potencjalnie poważnych w skutkach epidemii grypy w kolejnych sezonach. Pierwszym krokiem w celu ochrony ludzi przed grypą jest terminowe dostarczanie dawek szczepionki przeciw grypie, a nawet przewidywanie terminów przed rozpoczęciem sezonu grypowego.
Wczesne zaopatrzenie oznacza gotowość do stawienia czoła nadchodzącemu sezonowi grypowemu, kiedy tylko się rozpocznie. Viatris, którego misją jest zapewnienie ludziom na całym świecie najwyższej jakości opieki na wszystkich etapach życia, dąży do zaspokojenia potrzeb rynku, ściśle współpracując z instytucjami w celu zapewnienia dostępu do swojej szczepionki przeciw grypie, demonstrując zdecydowane zaangażowanie w ochronę osób w wieku od 6. miesiąca życia.
Literatura:
[1] CDC. Healthy Habits to Help Protect Against Flu [Zdrowe nawyki chroniące przed grypą]. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm (dostęp: czerwiec 2023 r.)
[2] WHO. Influenza (Seasonal) [Grypa (sezonowa)]. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) (dostęp: czerwiec 2023 r.)
[3] CDC. 5 Reasons It Is Important for Adults to Get Vaccinated [5 ważnych powodów, aby dorośli szczepili się]. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/vaccines/adults/reasons-to-vaccinate.html (dostęp: czerwiec 2023 r.)
[4] ECDC. Influenza virus characterization [ECDC. Charakterystyka wirusa grypy]. Dostępne pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Influenza-characterisation-February-2023.pdf (dostęp 23 czerwca)
[5] WHO. Joint statement - Influenza season epidemic kicks off early in Europe as concerns over RSV rise and COVID-19 is still a threat [Wspólne oświadczenie - Sezon epidemii grypy rozpoczyna się wcześnie w Europie, podczas gdy rosną obawy dotyczące RSV, a COVID-19 nadal stanowi zagrożenie]. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/europe/news/item/01-12-2022-joint-statement---influenza-season-epidemic-kicks-off-early-in-europe-as-concerns-over-rsv-rise-and-covid-19-is-still-a-threat (dostęp 23 czerwca)
[6] Flu News Europe. Season overview [Przegląd sezonu grypowego w Europie]. Dostępny pod adresem: https://flunewseurope.org/SeasonOverview (dostęp 23 czerwca)
[7] Wypowiedź z dnia 2022-11-24 dla redakcji „Co w zdrowiu” , https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-a-antczak-bac-nalezy-sie-chorob-a-nie-szczepien; dostęp z dnia 11.08.2023
[8] Wypowiedź z dnia 2021/12/22 dla redakcji Świat Lekarza: https://swiatlekarza.pl/szczepienie-przeciw-grypie-zmniejsza-ryzyko-powiklan-u-dzieci/; dostęp z dnia 11.08.23
Informacje o Viatris
Viatris Inc. (NASDAQ: VTRS) to globalna firma zajmująca się obszarem zdrowia, która dokłada wszelkich starań, by zapewnić ludziom na całym świecie najwyższą jakość opieki na wszystkich etapach życia. Zapewnia dostęp do leków, dba o zrównoważone działania, opracowuje innowacyjne rozwiązania i wykorzystuje swoją zbiorową wiedzę, aby dostarczyć jak największej liczbie osób własne produkty i usługi za pośrednictwem jedynej w swoim rodzaju Global Healthcare Gateway®. Powstała w listopadzie 2020 r. firma Viatris łączy wiedzę naukową, produkcyjną i dystrybucyjną ze sprawdzonymi możliwościami regulacyjnymi, medycznymi i handlowymi, aby dostarczać wysokiej jakości leki pacjentom w ponad 165 krajach. W portfolio Viatris znajduje się ponad 1400 zatwierdzonych cząsteczek aktywnych z szerokiego zakresu obszarów terapeutycznych, obejmujących zarówno choroby niezakaźne, jak i choroby zakaźne, w tym marki rozpoznawalne na całym świecie, złożone leki generyczne i oryginalne, portfolio leków biopodobnych oraz tych dostępnych bez recepty. Zatrudniając około 38000 pracowników na całym świecie, Viatris ma siedzibę główną w USA, a centra globalne znajdują się w Pittsburghu w Szanghaju i Hyderabadzie w Indiach. Dowiedz się więcej na investor.viatris.com i odwiedź firmę na Twitterze, LinkedIn, Instagramie oraz YouTube.
KONTAKT:
Biuro Prasowe Viatris/Mylan:
e-mail: grypa.biuroprasowe@expertpr.pl
Magdalena Owoc
tel. 607 404 138
Źródło informacji: ExpertPR
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.08.2023, 13:09 |
Źródło informacji | ExpertPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych