Newsletter

Zdrowie i styl życia

W Łodzi powstanie polsko-izraelskie centrum R&D

30.09.2019, 15:02aktualizacja: 30.09.2019, 15:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tamir Pardo
Tamir Pardo
Digital Health Innovation Center (DHIC) – pod taką nazwą zacznie wkrótce działać w Łodzi centrum rozwoju nowych technologii dla sektora medycznego. Będzie to projekt joint venture izraelskiej grupy Shizim oraz miasta Łódź. Jednym z głównych obszarów działania centrum będzie rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem.

Sporo się ostatnio dzieje w Łodzi wokół branży life science oraz MedTech. Miasto od lat zabiega bowiem o to, aby stać się wiodącym w naszym kraju ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla startupów z dziedziny biotechnologii i medycyny. Te starania docenia coraz więcej firm i inwestorów, także zza granicy.

„Nasza firma planuje inwestycje w Polsce, a konkretnie w Łodzi. Chcemy uruchomić w tym mieście Digital Health Innovation Center (DHIC). Będzie to projekt joint venture rozwijany we współpracy z władzami miasta i współfinansowany z funduszy unijnych” – informuje Yossi Bornstein, założyciel i prezes izraelskiej grupy Shizim, która jest znanym inkubatorem i akceleratorem dla startupów z branży life science oraz MedTech działającym w Izraelu.

Grupa Shizim zapowiada, że DHIC będzie inwestycją długoterminową, a inauguracji jego działalności można spodziewać się już w ciągu 6 najbliższych miesięcy.

„Chcemy, aby DHIC stał się czołowym, nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, ośrodkiem R&D w obszarze cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza dla szeroko pojętej branży life science oraz systemu ochrony zdrowia. Ale na tym nie koniec. Zamierzamy też adaptować, rozwijać i wdrażać we współpracy z polskimi naukowcami i firmami takie technologie jak: chmura obliczeniowa, blockchain, sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy, analityka big data, a nawet komunikacja 5G” – mówi Yossi Bornstein.

Prezes grupy Shizim podkreśla, że Łódź ma ogromny potencjał rozwoju w dziedzinie life science oraz MedTech, nie tylko dlatego, że działa w niej wiele świetnych uczelni oraz startupów, lecz także dlatego, że miasto stworzyło specjalną infrastrukturę, która umożliwia tworzenie innowacji biotechnologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o słynnym łódzkim Bionanoparku.

„Jest w nim m.in. ogromny superkomputer, o wielkiej mocy obliczeniowej, który może być z powodzeniem wykorzystywany do tworzenia najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny IT” – nie kryje swojego entuzjazmu Yossi Bornstein.

Dlaczego grupa Shizim chce inwestować w Polsce przede wszystkim w rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem?

Dosadnej odpowiedzi na to pytanie udzielił w czasie ubiegłotygodniowej, międzynarodowej konferencji biotechnologicznej EU-MED Summit 2019 - która odbyła się właśnie w Łodzi - Tamir Pardo, obecnie szef rady nadzorczej grupy Shizim, a wcześniej były, wieloletni dyrektor słynnego izraelskiego Mossadu.

„Technologie cyfrowe, związane z systemami komputerowymi i siecią internetową, to nowa, miękka i cicha +broń atomowa+ naszych czasów. Dość tania i niepozorna, lecz jednocześnie bardzo potężna i niebezpieczna” – przekonywał uczestników EU-MED Summit 2019 Tamir Pardo, w czasie specjalnej sesji dotyczącej cyberbezpieczeństwa (zatytułowanej „Digital health as a national strategy: how to protect sensitive data”).

Tamir Pardo zaznaczył, że przestępcy, terroryści i hakerzy coraz częściej używają technologii cyfrowych do różnego rodzaju ataków, manipulacji, kradzieży, szantaży i innych form szkodliwych działań, nie tylko jednak wobec podmiotów i osób działających w świecie wielkiej polityki i biznesu, lecz także w świecie nauki, medycyny oraz służby zdrowia.

„Jednym z najbardziej prywatnych, cennych i wrażliwych rodzajów danych dla każdego z nas są informacje o stanie zdrowia naszym i naszych bliskich. Niestety, obecnie tego rodzaju dane narażone są na duże ryzyko kradzieży lub różnego rodzaju manipulacji za pośrednictwem cyberataków” – mówił Tamir Pardo, podkreślając, że oprócz komputerów i baz danych, de facto, atakiem zagrożonych jest większość nowoczesnych urządzeń medycznych.

W czasie swojego wystąpienia w Łodzi Tamir Pardo przypomniał niedawny, głośny przypadek cyberataku o niespotykanej dotąd skali, który dotknął dziesiątek firm i instytucji na całym świecie. Chodzi o atak znany jako „WannaCry” z 2017 r.

„Atak ten przeprowadzony został z użyciem specjalnego oprogramowania, które zaszyfrowało bazy danych wielu znanych podmiotów, w tym m.in. dużych szpitali, a także znanych instytucji z sektora ochrony zdrowia. Zaatakowane podmioty były później szantażowane przez nieznanych sprawców. Otrzymały one polecenie zapłaty okupu w kryptowalucie Bitcoin, w zamian za odblokowanie dostępu do swoich danych” – przypomniał Tamir Pardo.

Izraelski ekspert przekonywał, że poza podmiotami działającymi w służbie zdrowia, w sposób szczególny o swoje cyberbezpieczeństwo powinny zadbać także firmy i instytucje realizujące innowacyjne badania naukowe w branży life science (aby zabezpieczyć swoje wynalazki, sekrety i wrażliwe dane przed kradzieżą lub manipulacjami).

Tamir Pardo ostrzega, że większość firm i organizacji na świecie posiada mniejsze lub większe luki w swoich systemach komputerowych, a bardziej konkretnie w systemach mających je zabezpieczać przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz. Skąd to wie?

„Jestem współzałożycielem izraelskiego startupu z obszaru cyberbezpieczeństwa, firmy XM Cyber, która za pomocą autorskiej, automatycznej maszyny hakerskiej, pomaga swoim klientom szukać +dziur+ w ich systemach komputerowych. Niestety, okazało się, że większość audytowanych przez nas firm i organizacji miało w swoich systemach luki, które czyniły je podatnymi na różne rodzaje cyberataków” – konkluduje Tamir Pardo.

Na koniec dodajmy, że Izrael jest obecnie jednym ze światowych liderów w dziedzinie rozwoju innowacji biotechnologicznych oraz teleinformatycznych. Z danych przedstawionych w Łodzi, podczas EU-MED Summit 2019, wynika, że w tym niewielkim kraju działa już ponad 500 mniejszych lub większych startupów z samej tylko branży digital health. Przyczynia się to do faktu, że Izrael jest coraz częściej nazywany krajem startupów („the startup nation”).

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.09.2019, 15:02
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii