Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nowatorska pracownia ergoterapii w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Tabita w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą, jest miejscem, które ma imitować dom po to, żeby zwiększyć możliwości motoryczne i samodzielność osób niepełnosprawnych, po udarach mózgu i innych urazach mózgowo-naczyniowych. Pomóc w tym mają nie tylko lekarze, ale i fizjoterapeuci oraz personel pomocniczy, którzy będą pracować z pacjentami. W Tabicie znajdują się przykładowe pomieszczenia domowe - np. w kuchni wyposażonej we wszelkie udogodnienia pacjenci znajdą sztućce z pogrubioną rączką do wygodniejszego ich trzymania. Jest też pracownia komputerowa.
"W tym miejscu mamy nauczyć pacjentów neurologicznych samoobsługi, maksymalnej niezależności od pomocy osób trzecich. Począwszy od tego, jak założyć skarpetki, poprzez samodzielne przygotowanie posiłku, czy korzystanie z toalety bez angażowania kogokolwiek. Chcemy też pokazać, jak można dostosować mieszkanie do już istniejącej niepełnosprawności" - tłumaczy dr n. med. Mirosław Wróbel, członek zarządu ośrodka LUX MED Tabita. Przykładem jest chociażby wysokość blatu, która w przypadku osoby na wózku powinna być inna.
Czas poprawienia sprawności w wyniku terapii w ośrodku zależy od stopnia zaawansowania choroby i jest różny, tak samo, jak różny może być rozmiar uszkodzenia neurologicznego. Jak zauważa dr Wróbel, jedna osoba może wymagać tej pomocy w stopniu minimalnym, albo dojść do tych rezultatów bez mała sama, a osoba po ciężkim udarze, do tego w podeszłym wieku, nigdy nie dojdzie do takiej samodzielności. "Człowiek pełnosprawny przed udarem może być człowiekiem głęboko niepełnosprawnym po udarze, a nawet po wielomiesięcznej rehabilitacji. Tutaj rozpiętość jest bardzo duża. Niektórym wystarczy miesiąc, innym do końca życia ta pomoc będzie potrzebna, również w podtrzymywaniu osiągniętego już stadium" - przekonuje dr Wróbel.
Usługi w tego typu ośrodku to ogromny krok do przodu w opiece neurologicznej w Polsce, zwłaszcza, że ta w ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Tabita oferowana jest w ramach NFZ. W ośrodku funkcjonuje także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy świadczący usługi z zakresu opieki długoterminowej. "Grupa LUX MED przede wszystkim chce świadczyć kompleksową opiekę. Ważne, żeby pacjentem opiekować się na każdym etapie leczenia, profilaktyki i rehabilitacji, a nie tylko w jakimś fragmencie" - mówi prezes Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz.
Co więcej, w Tabicie również rodzina czy opiekunowie pacjenta będą mogli w ramach Dni Otwartych skorzystać z cyklu spotkań ze specjalistami, bo ośrodek chce nie tylko prowadzić profesjonalną terapię pacjentów, ale przygotować do niej również ich rodziny. Wsparcie najbliższych jest kluczowe w walce o zdrowie i również stanowi element rehabilitacji.
Jak przewiduje prezes Rulkiewicz rynek opieki długoterminowej nad osobami starszymi w Polsce będzie się rozwijał. "Pytanie tylko, kiedy to nastąpi. Patrząc na potrzeby, jakie mamy, ilość środków publicznych do dyspozycji jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb starzejącego się społeczeństwa" - podkreśla prezes Rulkiewicz.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 13.04.2016, 14:13 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |