Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” jest najważniejszym wydarzeniem roku 2016, który jest dla zespołu Instytutu rokiem jubileuszowym. 25 lat temu prof. Henryk Skarżyński rozpoczął realizację programu leczenia głuchoty w Polsce, a 20 lat temu został powołany Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Dziś nie ma w Polsce drugiego takiego ośrodka, który w tak krótkim czasie osiągnąłby tak wysoką pozycję w kraju i na świecie, a stworzona przez prof. Skarżyńskiego metoda leczenia częściowej głuchoty nosi w świcie nazwę 'polskiej szkoły otochirurgii'.
Festiwal "Ślimakowe Rytmy" to autorski projekt prof. Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. To również pomysł profesora na pokazanie szerokiej publiczności talentów muzycznych osób przywróconych do świata muzyki dzięki postępowi w nauce i medycynie. Festiwal miał w tym roku drugą edycję.
W 2016 r. do organizatorów Festiwalu wpłynęło ok. 150 zgłoszeń z całego świata. Do Polski przyjechało 30 uczestników z kilkunastu krajów, m.in. z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch oraz Hiszpanii. Wszyscy uczestnicy są użytkownikami implantów słuchowych, dzięki którym śpiewają i grają. Wśród tegorocznych uczestników byli muzycy, którzy zagrali na nietypowych instrumentach, m.in. na ghuzengu, lutni, cytrze oraz kazachskim tradycyjnym instrumencie.
Jury w skład, którego wchodzili: prof. Ryszard Zimak - przewodniczący, prof. Janusz Olejniczak, prof. Ryszard Karczykowski, Stanisław Leszczyński, Bogna Kowalska, Piotr Metz, Jacek Wójcicki, prof. Jerzy Stuhr, Monika Zalewska, Roman Czejarek, Vadim Brodski, Irena Santor, Grzegorz Wilk, Janusz Tylman, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Jacek Wroński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Johanna Pätzold podczas przesłuchań 12 lipca wybrało 10 osób, które wystąpiły podczas Koncertu Galowego 13 lipca. Polskę reprezentowała 14-letnia Daria Władzińska, która grała na skrzypcach (na zdjęciu).
Koncert Galowy Festiwalu odbył się z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego oraz Chóru Politechniki Warszawskiej.
Koncert rozpoczął duet Barbara Kaczyńska i Maciej Miecznikowski, którzy wykonali hymn Festiwalu. Była to piosenka, która powstała do słów wiersza prof. Henryka Skarżyńskiego z muzyką napisaną przez prof. Krzesimira Dębskiego.
Oprócz laureatów podczas koncertu wystąpili zaproszeni artyści - gośce, którzy również mieli problemy ze słuchem. Wystąpili m.in. Maciej Miecznikowski - znany muzyk multiinstrumentalista, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd - światowej sławy śpiewaczka operowa, Barbara Kaczyńska - absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia, pracownik Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz dyrektor artystyczny Festiwalu, Jan Bukowski - uczeń Szkoły Muzycznej z pięknym barytonowym głosem, który miał problemy ze słuchem i został zoperowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, Olivier Palmer - młody mężczyzna o nietypowym głosie, który urodził się niesłyszący. Wystąpi również Zespół Mayor Tom z Hiszpanii, dwoje z ubiegłorocznych laureatów festiwalu Estera Łabiga i Grzegorz Płonka oraz Johanna Pätzold, śpiewaczka operowa, która ma również wszczepiony implant ślimakowy, a na festiwal specjalnie napisała piosenkę, którą wykonała podczas koncertu z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.
Galę Festiwalu poprowadzili znani muzycy: dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd i Maciej Miecznikowski.
KONTAKT:
dr Renata Korneluk
rzecznik prasowy
tel. kom. +48 501 768 198
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.07.2016, 18:11 |
Źródło informacji | Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU