Pobierz materiał i Publikuj za darmo
NINGDE, Chiny, 22 kwietnia 2025 r. /PRNewswire/ -- Z okazji inauguracyjnego wydarzenia Super Tech Day w dniu 21 kwietnia 2025 r. firma CATL zaprezentowała trzy przełomowe akumulatory przeznaczone do pojazdów elektrycznych: podwójnie zasilany akumulator Freevoy, Naxtra - pierwszy na świecie masowo produkowany akumulator sodowo-jonowy oraz akumulator drugiej generacji do superszybkiego ładowania Shenxing, a także zintegrowany akumulator Naxtra 24 V start/stop, przeznaczony do samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Te rewolucyjne nowości przełamują granice technologiczne i oficjalnie wprowadzają branżę w „erę wielu źródeł zasilania”.
Akumulator z systemem podwójnego zasilania Freevoy oferuje pionierski system oparty na połączeniu wielu systemów chemicznych, który wykracza poza ograniczenia pojedynczych ścieżek technologicznych, odpowiadając na indywidualne potrzeby użytkowników. Naxtra, pierwszy na świecie masowo produkowany akumulator sodowo-jonowy, przełamuje ograniczenia zasobów i przyczynia się do zwiększenia znaczenia branży nowych źródeł energii. Model drugiej generacji do superszybkiego ładowania Shenxing, ze szczytową szybkością ładowania 12C, ustanawia nowy światowy rekord pod tym względem.
Akumulatory Naxtra: przekraczanie ograniczeń wydajności - energetyka przyszłości
Akumulator Naxtra firmy CATL jest przełomem w zakresie wydajności samego materiału, po raz pierwszy umożliwiając masową produkcję akumulatorów sodowo-jonowych. Dzięki bezpieczeństwu i bogatym zasobom sodu skutecznie zmniejsza zależność od litu i wzmacnia podstawy nowych technologii energetycznych, jednocześnie wspierając przejście z zależności od jednego zasobu do wolności energetycznej.
Linia produktów akumulatorowych Naxtra obejmuje dwie kategorie: akumulator Naxtra przeznaczony do samochodów osobowych i model Naxtra 24V do samochodów ciężarowych ze zintegrowanym systemem start-stop. Oba są w stanie pracować w pełnym zakresie temperatur od -40° C do +70° C, redefiniując ograniczenia temperaturowe akumulatorów. Akumulator Naxtra do pojazdów osobowych wykazuje 90% mocy użytkowej w temperaturze -40°C. Przy wyjątkowo niskim stanie naładowania, gdy pozostało zaledwie 10% SOC, może on nadal wykazywać brak znaczącego spadku mocy w temperaturze -40 ℃.
Akumulator Naxtra firmy CATL, zaprojektowany z myślą o pasażerskich pojazdach elektrycznych, osiąga gęstość energii 175 Wh/kg, najwyższą wśród modeli sodowo-jonowych na świecie i porównywalną z akumulatorami LFP. Urządzenie charakteryzuje się 500-kilometrowym zasięgiem i może wykonać ponad 10 tys. cykli, co znacznie obniża koszty konserwacji. Pod względem bezpieczeństwa eliminuje on czynniki wspomagające spalanie na poziomie materiału, co stanowi przełom od ochrony pasywnej do inherentnego bezpieczeństwa.
Model Naxtra 24V, wyposażony w zintegrowany system start-stop, jest przeznaczony do samochodów ciężarowych oraz charakteryzuje się ponad 8-letnią żywotnością. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami ołowiowo-kwasowymi zmniejsza on całkowite koszty cyklu życia o 61%. Urządzenie to oferuje szereg niepowtarzalnych właściwości, w tym funkcję ochrony przed całkowitym rozładowaniem, uruchamianie jednym kliknięciem w temperaturze -40° C oraz możliwość uruchomienia po roku bezczynności. W porównaniu do modeli kwasowo-ołowiowych system ten jest znacznie bardziej wydajny, przyjazny dla środowiska i ekonomiczny, co wprowadza pojazdy użytkowe w erę bezołowiową, kiedy pojazd i akumulator mają jednakową żywotność.
Ten znaczący przełom dokonany przez firmę CATL dotyczący wydajności akumulatorów sodowo-jonowych wypełnił lukę w ich zastosowaniu przy skrajnie niskich temperaturach. Kluczowym osiągnięciem w zakresie pełnego wykorzystania akumulatorów jest poprawa wydajności urządzeń sodowo-jonowych. Tak właśnie powstał model o podwójnym zasilaniu Freevoy firmy CATL.
Akumulator z podwójnym zasilaniem Freevoy: początek ery wolności energetycznej opartej na wielu źródłach zasilania
Akumulator o podwójnym źródle mocy Freevoy stanowi przełomowy produkt, ściśle integrujący architekturę podwójnego zasilania marki CATL i technologię samoformującej się anody. Podwójna architektura zasilania oznacza, że pakiet akumulatorowy wyposażony jest w dwie potężne „niezależne strefy energii”, co umożliwia pięć podwójnych funkcji: podwójne wysokie napięcie, podwójne niskie napięcie, podwójną strukturę, podwójne zarządzanie termiczne i podwójne zabezpieczenie przed niekontrolowanym wzrostem temperatury, zapewniając tym samym ciągłość, stabilność i bezpieczeństwo mocy wyjściowej. Konstrukcja wykorzystująca dwa źródła energii i innowacyjna integracja oprogramowania zapewniają bardziej stabilne i niezawodne zasilanie pojazdów podczas nadchodzącej ery autonomicznej jazdy L3 i L4.
Technologia „samoformującej się anody” stanowi przełom na poziomie cząsteczkowym, co oznacza, że objętościowa gęstość energii akumulatora może wzrosnąć o 60%, a grawimetryczna o 50%. Przekłada się to również na możliwość uzyskania dodatkowej mocy w tej samej przestrzeni akumulatora, co z kolei oznacza zwiększony zasięg. Technologia ta może być elastycznie łączona z różnymi systemami materiałowymi, natomiast w połączeniu z systemami NCM gęstość energii może zostać zwiększona do ponad 1000 Wh/L.
Technologia „podwójnego rozszerzenia zasięgu elektrycznego”, której pionierem jest akumulator o podwójnym zasilaniu Freevoy, może intuicyjnie regulować strategię alokacji dwóch stref energetycznych w oparciu o parametry jazdy danego pojazdu i nawyki użytkowników. Główna strefa energetyczna może wykorzystywać zróżnicowane systemy chemiczne ogniw akumulatora w zależności od nawyków i warunków jazdy, odpowiadając na codzienne potrzeby kierowców; strefa energetyczna o rozszerzonym zasięgu może wykorzystywać technologię samokształtującej się anody o wysokiej energii właściwej, co pozwala zapewnić zwiększoną pojemność dostosowaną do specyfiki podróży długodystansowych.
Zastosowano trzy rozwiązania podwójnego zasilania w różnych systemach chemicznych:
- Akumulator sodowo-LFP o podwójnym zasilaniu - stanowi połączenie akumulatora Naxtra z samoformującą się anodą LFP, które w pełni wykorzystuje wydajność technologii sodowo-jonowej w niskich temperaturach, oferując użytkownikom wyjątkowy komfort w niskich temperaturach, a także zwiększony zasięg.
- Akumulator z podwójnym zasilaniem LFP-LFP - stanowi kombinację akumulatora drugiej generacji do superszybkiego ładowania Shenxing z modelem wykorzystującym anodę samoformującą LFP. Rozwiązanie to z powodzeniem osiąga zasięg 1 000 kilometrów w trybie wyłącznie elektrycznym w sedanach z 3-metrowym rozstawem osi, zmniejszając koszt dojazdu do pracy na kilometr do zaledwie 0,1 juana.
- Akumulator NCM-LFP/NCM-NCM z technologią podwójnego zasilania - połączenie urządzenia NCM z modelem z anodą samoformującą LFP pozwala osiągnąć szczytową szybkość ładowania 12C dla akumulatora NCM w głównej strefie energetycznej, co przekłada się na ponad 1 megawat mocy. Nawet gdy poziom SOC spadnie do 20%, urządzenie może nadal generować ponad 600 kW mocy. Zmodernizowana wersja produktu, obejmująca urządzenie NCM i samoformujący akumulator anodowy NCM, gwarantuje pojemność ponad 180 kWh w sedanach z 3-metrowym rozstawem osi, przełamując barierę 1500 kilometrów zasięgu w trybie wyłącznie elektrycznym.
Akumulator podwójnego zasilania do pojazdów elektrycznych Freevoy firmy CATL uwzględnia potrzeby kierowców, umożliwiając różnym systemom chemicznym współpracę i wzajemne uzupełnianie się oraz przezwyciężanie przeszkód technicznych, które uniemożliwiają pojedynczym rozwiązaniom chemicznym ich adaptację do wszystkich potencjalnych warunków. To z kolei umożliwia dostosowanie wydajności akumulatorów do różnych segmentów kosztów i sytuacji.
Innowacyjna architektura przechodząca od podwójnego zasilania do zasilania wieloma źródłami energii nie będzie ograniczać się do sektora elektrycznych pojazdów osobowych, ale zostanie również wdrożona we wszystkich innych dziedzinach, takich jak autobusy elektryczne, samochody ciężarowe o dużej ładowności, samoloty, statki, a także wdrożenia przemysłowe i komercyjne, przyspieszając industrializację energii odnawialnej we wszystkich segmentach. Jednocześnie przyspieszy to proces stosowania najnowocześniejszych technologii, takich jak akumulatory półprzewodnikowe.
Akumulator drugiej generacji do superszybkiego ładowania Shenxing: nowe światowe rekordy
Marka CATL wprowadziła na rynek akumulator do superszybkiego ładowania Shenxing 4C w 2023 roku, wyznaczając tym samym początek ery superszybkiego ładowania. Premierowy model Shenxing drugiej generacji, również opracowany przez CATL, po raz kolejny przesuwa granice możliwości szybkiego ładowania, a także ustanawia nowe światowe rekordy w tej dziedzinie.
Akumulator drugiej generacji do superszybkiego ładowania Shenxing firmy CATL to pierwsze na świecie urządzenie akumulatorowe LFP oferujące zarówno zasięg 800 km, jak i szczytową szybkość ładowania 12C. Przy maksymalnej mocy ładowania wynoszącej 1,3 MW osiąga 2,5 km na sekundę ładowania, praktycznie eliminując konieczność czekania. Przy niskich temperaturach rzędu -10° C model ten może naładować się od 5% do 80% SOC w zaledwie 15 minut, czyli o 100% szybciej niż obecnie stosowany najwyższy poziom ładowania.
Co więcej, urządzenie drugiej generacji do szybkiego ładowania marki CATL to gwarancja niezawodnego zasilania we wszystkich zakresach temperatur i stanów naładowania. Nawet przy niskim poziomie naładowania utrzymuje moc wyjściową na poziomie 830 kW. Również w trudnych warunkach - w temperaturze -10° C i przy niskim poziomie naładowania - jest w stanie z łatwością sprostać wymaganiom energetycznym związanym z przyspieszeniem od 0 do 100 km/h.
Kwintesencją akumulatorów o wielu źródłach zasilania jest przejście od etapu parametryzacji do fazy popytu. Firma CATL nieustannie przekracza granice technologii, zapoczątkowując tym samym erę wielu źródeł energii w nowoczesnym przemyśle energetycznym - epokę prawdziwie skoncentrowaną na użytkowniku.
Źródło: Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2025, 09:05 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |