Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Biuro Polskiego Stowarzyszenia Producentów Pap z siedzibą w Gdańsku kieruje niniejszy komunikat na ręce i do wiadomości uczestników polskiego rynku budowlanego:
1. Członkowie Stowarzyszenia Producentów Pap (dalej SPP):
ICOPAL S.A
IZOBUD SP. Z O.O.
IZOHAN SP. Z O.O.
IZOLACJA - JAROCIN S.A.
IZOLACJA - MATIZOL S.A..
LEMAR SP. Z O.O.
TES SP. Z O.O.
pokrywający blisko 80% mocy produkcyjnych rynku materiałów bitumicznych zapoznali się z artykułem profesora Politechniki Zielonogórskiej - prof. dr. hab. inż. Tadeusza Bilińskiego na temat stosowania w Rosji oficjalnie surowca budowlanego, jakim jest tam naturalnie wydobywany azbest. Artykuł ten został opublikowany w powszechnie uznanym i szanowanym czasopiśmie Izby Projektowania Budowlanego pt. "Wiadomości Projektanta Budownictwa" (skan w załączeniu).
2. Ogromnym zaskoczeniem dla członków SPP była informacja, iż w Rosji azbest jest nadal legalnym, powszechnie stosowanym surowcem, w tym szczególnie w przemyśle budowlanym. Z jeszcze większym zaskoczeniem przyjęto, że wśród materiałów budowlanych, w których stosowany jest azbest, wymienione są papy bitumiczne oraz wskazany imiennie jeden z konkurentów rosyjskich, działający również na rynku polskim.
3. Mając na względzie dobre imię wyrobów budowlanych, jakimi są papy bitumiczne, zarówno oksydowane, jak i modyfikowane, SPP stanowczo informuje, iż w polskich rolowanych wyrobach bitumicznych azbest, jako zabroniony w UE materiał, nie jest stosowany ani jako surowiec, ani półprodukt przez żadnego z polskich producentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Producentów Pap.
4. Polskie Stowarzyszenie Producentów Pap mając na względzie zarówno dobre imię, jak i bezpieczeństwo i zdrowie polskich nabywców odbyło specjalne robocze spotkanie w dniu 8 czerwca 2016 r., na którym jednomyślnie przegłosowało podjęcie wszelkich działań rozpoznawczych, mających na celu zapobieganie wprowadzaniu na rynek polski wyrobów bitumicznych z podejrzeniem zastosowania azbestu.
5. Polskie Stowarzyszenie Producentów Pap potwierdza informacje zawarte w artykule "Wiadomości Projektanta Budownictwa" o odpowiedzialności karnej pozbawienia wolności nawet do lat 5 za produkcję, wprowadzanie na terytorium RP wyrobów zawierających azbest i obrót takimi wyrobami (za Kancelarią Prawną obsługującą SPP).
(Art. 7b ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz.U.2004.3.20 z dnia 2004.01.12)
- Kto wbrew przepisom ustawy wprowadza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbest lub wyroby zawierające azbest, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- Tej samej karze podlega ten, kto produkuje wyroby zawierające azbest
lub dokonuje obrotu azbestem lub wyrobami zawierającymi azbest).
6. W artykule "Wiadomości Projektanta Budownictwa" pada nazwa konkretnej firmy stosującej azbest w wyrobach bitumicznych - TECHNO NICOL. Ponieważ jest to firma, która działa już od kilku lat w Polsce jako importer, SPP po powzięciu tej informacji, w celu ochrony polskich nabywców, podjęło decyzję o konieczności dogłębnego sprawdzenia zaistniałych przesłanek używania azbestu do produkcji pap przez tę firmę. Dlatego SPP skieruje wnioski do organów administracji publicznej, takich jak: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektor Sanitarny, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o podjęcie działań w podległych im obszarach. Równoległym krokiem będzie złożenie wniosków o wszczęcie śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa skierowanych przeciwko bezpośrednim importerom i jednostkom dokonującym obrotu, kierując sprawę do właściwych prokuratur. SPP podejmie również wszelkie inne kroki mające na celu ochronę dobrego imienia polskich wyrobów papowych i nie wiązania ich z użyciem azbestu.
7. Mamy głęboką wiarę, iż działania powyższe wyjaśnią powzięte podejrzenia nieprawnego wprowadzenia do Polski wyrobów zawierających azbest w postaci rosyjskich pap importowanych do Polski lub wyeliminują taką możliwość.
SPP mając na względzie dobro polskiego rynku i polskich nabywców podejmie wszelkie starania dla wyjaśnienia tej sprawy.
Aleksander Piszczek
dyrektor biura SPP
Do wiadomości:
1. Pan Ksawery Krassowski - prezes Rady Izby Projektowania Budowlanego
2. Członkowie SPP
3. Polscy producenci, nie zrzeszeni w SPP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 17.06.2016, 18:58 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Producentów Pap |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |