Newsletter

Łukasiewicz staje do walki o prawie 100 mld euro

26.11.2021, 08:00aktualizacja: 26.11.2021, 08:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Sieć Badawcza Łukasiewicz chce powalczyć o unijne fundusze w ramach programu „Horyzont Europa”. W obecnej perspektywie jest do wzięcia 95,5 miliardów euro. Pomóc ma w tym uruchomione właśnie Centrum Foresightu i Internacjonalizacji (CFI). Kieruje nim dr Rafael Popper, specjalista w dziedzinie naukowej współpracy międzynarodowej z ponad 20-letnim stażem.

Powołane właśnie do życia Centrum ma pomóc Łukasiewiczowi osiągnąć dwa cele. Pierwszy to skuteczne przewidywanie rozwoju technologii i zapotrzebowania na konkretne rozwiązania w określonych dziedzinach. Drugim jest internacjonalizacja działań. „Jeśli chcemy być mocną instytucją naukową, potrzebujemy sieciowania nie tylko wewnątrz Łukasiewicza, wśród 4,5 tys. naukowców, ale potrzebujemy też sieciowania w Polsce, i co najważniejsze, także w Europie i na świecie. Centrum Foresightu i Internacjonalizacji pomoże nam to osiągnąć” - mówił w trakcie inauguracji działania CFI dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Szefem Centrum Foresightu i Internacjonalizacji jest dr Rafael Popper. Ekspert ten wcześniej pracował w VTT Technical Research Centre of Finland, fińskiej sieci badawczej, jednej z najbardziej efektywnych w Europie pod względem wykorzystywania potencjału funduszy europejskich oraz międzynarodowego networkingu.

Zadaniem dr Poppera jest umiędzynarodowienie polskiej nauki oraz nawiązanie ścisłej współpracy z zagranicznymi instytucjami i biznesem. Jest to o tyle łatwe, że aż dwie trzecie badań prowadzonych przez Łukasiewicza wpisuje się w zakres programu „Horyzont Europa”, wspierającego innowacje na poziomie ogólnoeuropejskim. Według niego istnieje również wiele innych możliwości nawiązania relacji i współpracy, np. z regionem Ameryki Łacińskiej, krajami spoza Unii Europejskiej, takimi jak chociażby Wielka Brytania.

„Naszym głównym celem jest, by w ciągu pierwszych kilku lat co najmniej dwie trzecie z naszych ponad 30 instytutów zaangażowało się we współpracę badawczą z różnymi częściami świata” - mówił dr Popper.

Nowo utworzone Centrum jest częścią Łukasiewicz - ORGMASZ - jednego z instytutów należących do sieci. Dostarcza on eksperckiej wiedzy na temat skutków wprowadzania nowych technologii, aby wspomagać procesy decyzyjne administracji publicznej, biznesu i obywateli. Nowo utworzona jednostka doskonale wpisuje się więc w misję Instytutu.

„Foresight to praktyczne zastosowanie metod nauk społecznych do planowania strategicznego. Jest próbą przewidywania przyszłości, ale nie poprzez odgadywanie tego, jak będzie ona wyglądała, ale próbą rozpoznawana możliwych scenariuszy rozwoju wydarzeń, tak by móc się na nie lepiej przygotować” - mówił prof. Piotr Stankiewicz, dyrektor  Łukasiewicz - ORGMASZ.

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021-2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.

„Chcielibyśmy być bardziej aktywni w konkursach Horyzontu Europa, ale nie tylko. Chcemy też odpowiadać na konkursy ogłaszane poza naszym kontynentem. Naszych konsorcjów badawczo-rozwojowych ma być więcej, mają być szersze i mamy na tym więcej zarabiać” - mówił prezes Dardziński.

Podczas inauguracji CFI wolę współpracy z polskimi naukowcami skupionymi w Łukasiewiczu wyraziło 10 zagranicznych i międzynarodowych instytucji. Są wśród nich niemiecki ISI Fraunhofer, brytyjski University of Manchester, irlandzki Science Foundation Ireland, austriacki Austria Institute of Technology, portugalski INESC Brussels HUB&INESC TEC, fińskie VTT Technical Research Centre of Finland, Finland Futures Research Centre (FFRC), belgijski Knowledge4Innovationt a także przedstawiciel Gabinetu Sekretarza Generalnego w Parlamencie Europejskim oraz OECD.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.11.2021, 08:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ