Pobierz materiał i Publikuj za darmo
EBIDTA to zysk operacyjny firmy przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych.
Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern poza rozwijaniem przemysłu petrochemicznego, zamierza również inwestować w kolejną gałąź swojej działalności, czyli rafinerię.
Do końca 2022 roku w Płocku powstanie instalacja do tzw. visbreakingu, czyli usprawnienia procesu przerobu ropy naftowej. Dotychczasowe pozostałości z przerobu, z których produkowano oleje opałowe czy asfalt, po modernizacji będą przerabiane na benzynę i olej napędowy. Z tego tytułu zysk z każdej baryłki ropy wzrośnie o kilka procent.
Za realizację projektu odpowiedzialne jest konsorcjum firm KTI Poland S.A. (dostawca technologii) i IDS Bud S.A. (wykonawca prac budowlanych i montażowych). Wartość inwestycji wynosi 1 mld zł.
Visbreaking to już trzecia inwestycja PKN Orlen, która ma na celu zwiększenie produkcji oleju napędowego w rafinerii w Płocku. Do końca roku zakończy się modernizacja linii hydrokrakingu. Równolegle prowadzone są też prace nad zwiększeniem wydajności instalacji HON VI.
Po zakończeniu wszystkich trzech projektów, rafineria w Płocku będzie w stanie produkować dodatkowe 500 tys. ton oleju napędowego rocznie.
„Dziś jest ważne, żeby skracać procesy inwestycyjne, uzyskując jak najszybszy zwrot z inwestycji. Pozostałe inwestycje, które realizuje PKN Orlen (petrochemia, nawozy, produkcja biododatków) idą zgodnie z harmonogramem” - zapewnił Daniel Obajtek.
Prezes KTI Poland Antonio S. Gallo, wskazał na sprawne przygotowanie inwestycji przez klienta, czyli PKN Orlen. Prace projektowe mają zostać wykonane w siedzibie KTI Poland w Płocku. W szczytowym momencie w inwestycję będzie zaangażowanych 170 inżynierów i specjalistów mających doświadczenie w podobnych projektach.
„Inwestycja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla samej płockiej rafinerii, ale również dla rozwoju całego sektora inżynierskiego i wykonawczego. Nieustannie zatrudniamy młodych inżynierów i specjalistów, których mamy okazję kształcić podczas pracy nad tak kompleksowymi projektami jak ten” - stwierdził Antonio S. Gallo.
Obecny na podpisaniu umowy prezes IDS Bud Andrzej Napierski zaznaczył, że mimo bogatego doświadczenia we współpracy z branżą petrochemiczną i energetyczną (firma ma na swoim koncie 300 zrealizowanych kontraktów), umowa z PKN Orlen jest największą realizowaną do tej pory pod względem wolumenu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.02.2020, 10:23 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE