Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Scanway wchodzi w kolejny etap rozwoju satelity ScanSAT, tworzonego na bazie autorskich rozwiązań firmy we współpracy z NCBiR. Ma on zostać wystrzelony na orbitę ziemską na przełomie 2020 i 2021 roku. Będzie to pierwszy polski satelita zdolny do dostarczania dokładnych obrazów multispektralnych, znajdujących zastosowanie w nauce i przemyśle.
Polski satelita przekracza bariery
Dzięki autorskim rozwiązaniom optoelektronicznym Scanway, ScanSAT będzie obserwował Ziemię z bardzo wysoką jak na mikrosatelitę rozdzielczością.
„ScanSAT, mimo tego, że jest niewielki (jego maksymalny wymiar nie przekroczy 34 cm), w wielu aspektach nie będzie ustępował dużym satelitom. Będzie wyposażony w zaawansowany multispektralny sensor, zintegrowany z autorskim teleskopem optycznym typu Ritchey-Chretien” - tłumaczy Mikołaj Podgórski ze Scanway.
W ciągu ostatnich dwóch dekad pokonano wiele barier związanych z projektowaniem instrumentów do obserwacji Ziemi. ScanSAT pokona kolejną: mikrosatelita Scanway połączy wysoką rozdzielczość i multispektralność w masie satelity poniżej 20 kg. Dzięki temu będzie doskonałą bazą dla niezliczonej ilości aplikacji satelitarnych i umożliwi np. teledetekcję zasobów wody czy surowców naturalnych w górnictwie odkrywkowym. Może się też przysłużyć w badaniach geologicznych, rolnictwie, górnictwie czy analizowaniu zmian klimatycznych.
Testy i ostatnia prosta na ziemską orbitę
Scanway opracował również innowacyjną infrastrukturę testową pozwalającą na przetestowanie układu teleskopu przed umieszczeniem go na orbicie. Trzeba zauważyć, że musi być on odporny m.in. na potężne wstrząsy, wahania temperatury czy promieniowanie. Zakończenie prac integracyjnych modelu inżynierskiego ScanSAT planowane jest na marzec 2020. Niezwykle dokładny polski satelita obserwacyjny jest więc na najlepszej drodze ku orbicie ziemskiej.
Scanway sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. ScanSAT - platforma do obserwacji satelitarnych i lotniczych służąca pozyskiwaniu geoinformacji w czasie rzeczywistym z wysoką precyzją i w bardzo szerokim paśmie elektromagnetycznym. Celem projektu jest opracowanie, wykonanie i przetestowanie pierwszej w Polsce platformy obserwacyjnej Ziemi ScanSAT. Dofinansowanie projektu z UE: 2533448,06 zł.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.11.2019, 12:43 |
Źródło informacji | Scanway |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu