Newsletter

CopyCamp 2015: międzynarodowa konferencja o przyszłości prawa autorskiego

26.10.2015, 11:47aktualizacja: 26.10.2015, 11:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

CopyCamp 2015
CopyCamp 2015
4 listopada w warszawskiej Kinotece ekspertki i eksperci reprezentujący instytucje kultury i media, artystki, naukowcy, prawniczki, politycy i aktywistki już po raz czwarty będą dyskutować o przyszłości prawa regulującego obieg dóbr kultury w internecie oraz o jego wpływie na komunikację online, system edukacji, rozwój twórczości czy nowe technologie.

"Debata o prawach autorskich w mediach najczęściej przypomina slapstickową komedię: opłaceni przez przemysł, odziani w dobre garnitury prawnicy wykrzykują sobie w twarz komunały jednocześnie usiłując dokopać adwersarzowi pod stołem. Tylko czekasz, aż zaczną rzucać tortami. Jesteśmy dumni z tego, że na CopyCampie doświadczamy rozmowy rzeczowej i merytorycznej. Skupiamy się na społecznych skutkach istnienia monopoli intelektualnych i zastanawiamy się, jak rozsądnie rozwiązywać problemy społeczeństwa informacyjnego. Krzykiem nie rozwiążemy żadnego z istotnych problemów, a mamy ich mnóstwo: fatalne zabezpieczenia społeczne twórców, niewydolne i zmienne rynki, przerzucenie odpowiedzialności za naruszenia na obywateli z jednoczesną monopolizacją zysków w rękach kilku globalnych graczy, penalizacja normalnych zachowań komunikacyjnych, wykorzystywanie praw wyłącznych jako narzędzia transferu zysków do rajów podatkowych, ograniczenia wolności słowa dla twórców wykorzystujących zakorzenione w kulturze utwory. Jest o czym rozmawiać" - mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska.

Gościem głównym konferencji będzie Lev Manovich, artysta wizualny i krytyk nowych mediów, autor książki "Język nowych mediów", w której czytamy: "Tak jak prasa w XIV wieku i fotografia w wieku XIX zrewolucjonizowały rozwój ówczesnej kultury i społeczeństwa, dzisiaj jesteśmy w centrum rewolucji nowych mediów - obserwujemy efekt zapośredniczenia wszystkich form komunikacji, produkcji, dystrybucji kultury przez komputery". Wystąpienie Manovicha będzie poświęcone tematowi wykorzystania analizy i wizualizacji danych kulturowych do identyfikacji trendów kulturowych w społeczeństwie cyfrowym.

W konferencji weźmie udział 450 uczestników i uczestniczek oraz 60 specjalistek i praktyków z całego świata, którzy będą mieli 10 minut na zaprezentowanie swoich poglądów. Zaplanowany jest także warsztat poświęcony zarządzaniu prawami autorskimi w XXI wieku. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie konferencji, gdzie znajduje się szczegółowy program i formularze rejestracyjne (wstęp jest bezpłatny): http://copycamp.pl/. Konferencji towarzyszy premiera książki Marcina Wilkowskiego pt. "Historia wynagradzania twórczości".

Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patroni medialni: Dziennik Gazeta Prawna, Newsweek Polska, ngo.pl, Dziennik Internautów, Visegrad Insight, ResPublica Nowa, Notes na 6 Tygodni, Nowy Obywatel, Portal Prawa IT.

Konferencja CopyCamp jest częścią projektu "Przyszłość prawa autorskiego" prowadzonego przez Fundację Nowoczesna Polska. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: ZIPSEE "Cyfrowa Polska" oraz Google. Partnerzy: Communia International Association, Koalicja Otwartej Edukacji, Centrum Cyfrowe.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.10.2015, 11:47
Źródło informacji Fundacja Nowoczesna Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ