Newsletter

Postawmy na wiatr dziś, by mieć silną gospodarkę jutro. Konferencja PSEW2025 już w czerwcu

22.04.2025, 16:04aktualizacja: 22.04.2025, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSEW (1)
PSEW (1)
Polska właśnie otrzymała szansę, by nie tylko dogonić europejską czołówkę, ale i współtworzyć przemysł wiatrowy dla całego kontynentu. „Nie będziemy rozwijać polskiej gospodarki, jeśli nie będziemy mieli dostępu do taniej i zielonej energii” - powiedział Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii, podczas premiery polskiej strategii rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych. Dziś wiatr wieje w polskie żagle - to moment, by podjąć odważne, strategiczne decyzje i zbudować silny, krajowy łańcuch wartości wokół energetyki wiatrowej. To nie tylko szansa na tanią, czystą energię, ale koło zamachowe dla całej polskiej gospodarki - od przemysłu po innowacje. Jak ją wykorzystać, by Polska stała się liderem zielonej transformacji w Europie? O tym będą dyskutować najważniejsi gracze sektora już 10-12 czerwca w Świnoujściu, podczas jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025.

Zielona energia to dziś realna siła napędowa gospodarki, technologii i bezpieczeństwa energetycznego. Do tego potrzebna jest jednak długoterminowa i solidna strategia, która wyznaczy odpowiedni kierunek, narzędzia i ramy współpracy dla budowy konkurencyjnego przemysłu wiatrowego w Polsce. Taki dokument przygotowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH), dowodząc, że nasz kraj posiada niezbędne kompetencje, aby energetyka wiatrowa mogła rozwijać się w oparciu o rodzime zasoby.

O kluczowej roli własnych źródeł OZE w budowaniu Polski jutra mówił Michał Jaros, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jego zdaniem domeną silnych i nowoczesnych gospodarek jest dziś zielony i tani prąd, którego możemy mieć w Polsce pod dostatkiem dzięki energetyce wiatrowej.

„Polska gospodarka może czerpać przewagi konkurencyjne, ale potrzebna jest wiedza, nowe kompetencje i nowe technologie. Nie będziemy rozwijać polskiej gospodarki, jeśli nie będziemy mieli dostępu do taniej i zielonej energii. To jest najważniejsze” - zaapelował Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii.

„Kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówmy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku. Ten program to dowód polskiej ambicji i odwagi w dążeniu do nowoczesności. Jeśli do tego dodamy kolejne miliardy inwestycji w lądową energetykę wiatrową to otrzymujemy obraz największego projektu transformacji energetycznej w historii kraju - impulsu rozwojowego, który może nie tylko unowocześnić polską gospodarkę, ale też zapewnić jej konkurencyjność na dekady, obniżyć rachunki za prąd oraz stworzyć tysiące miejsc pracy w branżach przyszłości” - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Lądowa i morska energetyka wiatrowa to źródło wytwarzania energii, w rozwijaniu której Europa powinna i może oprzeć się na lokalnych zdolnościach technologicznych i wytwórczych. W opinii wiceministra Jarosa, to właśnie rozwój OZE ma szansę zostać istotną zmianą gospodarczą, warunkującą rozwój europejskiego przemysłu. I to w dużej mierze będzie zadanie dla Polski.

Skala inwestycji w polskie farmy wiatrowe na morzu sięga 300 mld zł w perspektywie roku 2040. Biorąc pod uwagę kolejne miliardy inwestycji w lądową energetykę wiatrową, otrzymujemy największy projekt transformacji energetycznej w historii kraju, która zapewni konkurencyjność polskiej gospodarce, wzrost PKB, tańszy prąd oraz nowe miejsce pracy, tym samym umacniając system elektroenergetyczny w całej Unii.

„Jesteśmy na najlepszej ścieżce, żeby zbudować ten sektor gospodarki. Ale też musimy zbudować pełen łańcuch wartości, który będzie niezbędny do skoordynowania działań również na poziomie prawnym. Niniejszy dokument traktuję jako ekspercki glos i merytoryczną podbudowę, do tego jak możemy te państwowe procesy planistyczne zbudować. Efektywne wykorzystanie potencjału, który tkwi w tym dokumencie jest dla nas kluczowe. To jest bardzo ważna strategia. Ale każda strategia będzie wtedy dobra, kiedy będzie realizowalna” - podkreślił wiceminister Michał Jaros i zapowiedział gotowość do dalszych prac jego resortu nad wdrożeniem strategii.

20. Konferencja PSEW2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych tego roku, stanowiące kluczowy punkt odniesienia dla debaty o przyszłości Europy i miejscu Polski w nowej architekturze bezpieczeństwa. W obliczu narastających napięć geopolitycznych, transformacji energetycznej i rywalizacji globalnych potęg, konferencja gromadzi liderów politycznych, ekspertów i decydentów z kraju i zagranicy, by wspólnie wyznaczać kierunki działań na rzecz silniejszej, bardziej zintegrowanej Unii Europejskiej.

Ranga wydarzenia wykracza poza wymiar ekspercki - to strategiczna platforma dialogu o odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo wspólnoty, solidarność energetyczną i aktywny udział w kształtowaniu polityki europejskiej. W czasie próby to właśnie Polska ma szansę stać się jednym z filarów europejskiej stabilności i transformacji.

Najważniejsi decydenci, eksperci i liderzy polskiej transformacji energetycznej spotkają się, by omówić kluczowe regulacje i narzędzia wspierające rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Jerzy Buzek - przewodniczący zespołu doradczego ds. bezpieczeństwa energetycznego przy polskiej prezydencji w UE, Miłosz Motyka - Wiceminister Klimatu i Środowiska, Grzegorz Onichimowski - prezes PSE, Piotr Otawski - dyrektor generalny GDOŚ oraz Giles Dickson - CEO WindEurope.

Dołącz do nas i współtwórz przyszłość polskiej energetyki!

Zarejestruj się już teraz na www.konferencjapsew.pl

KONTAKT:
Małgorzata Żmijewska-Kukiełka
tel. +48 508 848 956
e-mail: m.zmijewska@psew.pl

Źródło informacji: PSEW

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.04.2025, 16:04
Źródło informacji PSEW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ