Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W celu przeciwdziałania zjawisku permanentnego braku leków ratujących zdrowie, Naczelna Izba Aptekarska zaproponowała zmianę w ustawie - Prawo farmaceutyczne zmierzającą do zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Zgodnie z propozycją NIA, odmowa sprzedaży refundowanego produktu leczniczego podmiotowi uprawnionemu do obrotu (hurtowni lub aptece) ma być dokonywana w formie pisemnej lub elektronicznej wraz z uzasadnieniem oraz powiadomieniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Zaproponowana przez samorząd aptekarski regulacja zmierza do zapewnienia równego traktowania wszystkich hurtowni prowadzących obrót hurtowy produktami leczniczymi, w szczególności likwidacji uprzywilejowania tzw. hurtowni producenckich i hurtowni sieciowych, wyeliminowania tzw. dostaw bezpośrednich oraz ograniczenia zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji.
NIA wskazuje, że od dawna docierają do niej tysiące informacji od aptekarzy na temat braku leków ratujących zdrowie i życie pacjentów. W lutym 2013 r. NIA uruchomiła na swojej stronie internetowej formularz, dzięki któremu aptekarze mogą przekazywać informacje dotyczące braku leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski. Na liście brakujących leków jest około 200 produktów leczniczych w różnych dawkach i postaciach.
O niedoborach leków NIA informuje bezpośrednio Ministra Zdrowia RP i Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Niektóre leki są w ogóle niedostępne w większości hurtowni farmaceutycznych. Jak wynika z danych przekazanych na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia w listopadzie 2014 r., już czwarta pod względem wielkości hurtownia w naszym kraju, która zaopatruje kilka tysięcy aptek, została pozbawiona dostępu do innowacyjnych leków refundowanych. To samo dotyczy aptek należących do indywidualnych aptekarzy. Często dostają one w tygodniu tylko kilka opakowań refundowanego leku ratującego życie. Część podmiotów znajduje się w ogóle poza systemem dystrybucji.
Braki leków w aptekach są między innymi skutkiem działań podejmowanych przez niektórych producentów leków, którzy wspierają niezgodny z prawem farmaceutycznym system dystrybucji. Prowadzi on do pozbawienia zdecydowanej większości hurtowni i aptek dostępu do leków. Uniemożliwia to aptekom realizację ustawowego obowiązku - zaopatrzenia pacjentów w leki, zwłaszcza refundowane.
Naczelna Izba Aptekarska podkreśla, że polski aptekarz i polski pacjent oczekują normalności. System dystrybucji produktów leczniczych musi działać sprawnie. Nasz pacjent ma prawo oczekiwać, że to on, a nie obywatel innego kraju europejskiego, w pierwszej kolejności otrzyma lek ratujący jego zdrowie i życie. Zdaniem NIA, w naszym kraju brak jest skutecznego nadzoru nad tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji oraz hurtowniami, które eksportują leki, wywożąc je z Polski do krajów, w których ich ceny są znacznie wyższe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.11.2014, 15:29 |
Źródło informacji | Naczelna Izba Aptekarska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W leczeniu pacjentek z rakiem jajnika opornym na platynę pojawiła się nowa opcja terapeutyczna PAP
- 04.04.2025, 16:49
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych może przynieść pacjentkom wiele korzyści PAP
Jak na sukces terapeutyczny wpływa korzystanie z badań molekularnych, jak zachować płodność u pacjentek z nowotworami kobiecymi, w jaki sposób zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej w kraju wpłyną na sytuację pacjentek – to zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy konferencji pt. „Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.- 04.04.2025, 16:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Truskawki - superowoce na dobry początek sezonu
Najbardziej wyczekiwane owoce powracają. Dowiedz się, dlaczego te pierwsze superowoce sezonu to nie tylko smak lata, ale prawdziwa tarcza dla serca, mózgu i odporności. Jagodowa sztafeta startuje - dołącz już dziś.- 04.04.2025, 11:16
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ