Newsletter

3M wspiera dyskusję o zrównoważonym rozwoju w regionie Dolnego Śląska

08.10.2019, 11:40aktualizacja: 08.10.2019, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

3M (1)
3M (1)
Zrównoważony rozwój opłaca się zarówno przedsiębiorstwom, jak i samorządom lokalnym. Jednak najwięcej korzystają na nim ludzie, którzy zyskują szanse na życie w czystszym i bezpieczniejszym środowisku. O kwestiach związanych z ekologią i zmianami klimatu dyskutowano we Wrocławiu w trakcie wydarzenia firmy 3M pt. „Zrównoważone miasta i zrównoważony biznes”.

Partnerem przedsięwzięcia była międzynarodowa organizacja United Nations Global Compact. „UN Global Compact to łącznik pomiędzy ONZ a rządami, samorządami i obszarem nauki. Biznes jest bowiem źródłem ekologicznych rozwiązań, ponieważ tam jest najwięcej innowacji, jest też najwięcej pieniędzy na badania i rozwój, są też rozwiązania pozwalające radzić sobie z kryzysem klimatycznym” - powiedział Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact w Polsce.

W wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie 3M we Wrocławiu, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych, w tym marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz przedstawiciele największych inwestorów w regionie.

W fabrykach firmy 3M we Wrocławiu powstaje dzisiaj aż 12 tys. innowacyjnych produktów, które dostarczane są m.in. klientom z branży lotniczej, spożywczej, motoryzacyjnej czy medycznej. Mimo tak rozbudowanej działalności zakłady 3M nie wytwarzają składników obciążających środowisko. „Stosujemy bardzo wyśrubowane normy ekologiczne i bezpieczeństwa” - powiedział Anthony Crawford, dyrektor operacyjny Zakładów Produkcyjnych 3M w Polsce.

Amerykańska firma 3M jest jednym ze światowych liderów zrównoważonego rozwoju, stosującym m.in. wyśrubowane normy ekologiczne czy bezpieczeństwa. 3M już od połowy lat 70. XX wieku, wdraża programy mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska.

„W naszych procesach produkcyjnych wykorzystujemy różne substancje. Jednak dzięki odpowiednim normom i procedurom ich używania nasze oddziaływanie na naszych pracowników czy sąsiadów i środowisko jest bliskie zeru” - zapewniał Anthony Crawford. Wskazywał, że wewnętrzne regulacje 3M, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, są bardziej restrykcyjne niż lokalne czy europejskie przepisy.

Według Crawforda, zrównoważony rozwój, a więc dbanie zarówno o produkcje, jak i środowisko naturalne, jest korzystny również z biznesowego punktu widzenia. „Nasi klienci, ale też konsumenci i lokalne władze, zwracają coraz większa uwagę na kwestie ochrony środowiska i tego jak w tym obszarze zachowują się firmy takie jak 3M” - mówił dyrektor operacyjny 3M w Polsce.

Fabryka 3M we Wrocławiu to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie. „To bardzo zaawansowany hi-tech. Jeśli w jednym miejscu wytwarza się 12 tys. produktów, oznacza to fenomenalną logistykę, zarządzanie i przy okazji świetne wykorzystanie czasu, maszyn, pracowników i przestrzeni” - mówił Kamil Wyszkowski.

Crawford podkreślał, że zakład nie tylko sam nie wytwarza żadnych odpadów będących obciążeniem dla środowiska, ale dodatkowo stara się ograniczać inne zanieczyszczenia, na które może mieć wpływ. „Aby zmniejszyć emisję pyłów PM - która pochodzi przede wszystkim z silników diesla w ciężarówkach - używamy wyłącznie samochodów nowych, mających mniej niż trzy lata” - mówił Crawford. Firma zorganizowała też specjalny parking dla aut działających w systemie car sharingu oraz zapewniła autobusy dla pracowników - aby zachęcić ich do niekorzystania z prywatnych aut.

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, docenił 3M za kreowanie miejsc pracy oraz dobrą współpracę z samorządami, głównie z samorządem miejskim Wrocławia. „Widzimy olbrzymie zaangażowanie 3M w działalność edukacyjną, wsparcie osób niepełnosprawnych, wspieranie różnego rodzaju inicjatyw miejskich, ale także fundacji i stowarzyszeń. To bardzo nowoczesna firma, dbająca jednocześnie o otoczenie” - podsumował marszałek.

„W ostatnich latach obserwujemy na Dolnym Śląsku bardzo dobrą współpracę pomiędzy nauką, biznesem a samorządem, to naprawdę przynosi widoczne efekty. Jesteśmy na 1. miejscu spośród 280 regionów UE, jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy” - mówił Cezary Przybylski.

Zdaniem uczestników debaty, zrównoważony rozwój opłaca się zarówno przedsiębiorstwom, jak i samorządom lokalnym. Jednak najwięcej korzystają na nim mieszkańcy, którzy zyskują szanse na życie w czystszym i bezpieczniejszym środowisku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.10.2019, 11:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii