Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EBIDTA to zysk operacyjny firmy przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych.
Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern poza rozwijaniem przemysłu petrochemicznego, zamierza również inwestować w kolejną gałąź swojej działalności, czyli rafinerię.
Do końca 2022 roku w Płocku powstanie instalacja do tzw. visbreakingu, czyli usprawnienia procesu przerobu ropy naftowej. Dotychczasowe pozostałości z przerobu, z których produkowano oleje opałowe czy asfalt, po modernizacji będą przerabiane na benzynę i olej napędowy. Z tego tytułu zysk z każdej baryłki ropy wzrośnie o kilka procent.
Za realizację projektu odpowiedzialne jest konsorcjum firm KTI Poland S.A. (dostawca technologii) i IDS Bud S.A. (wykonawca prac budowlanych i montażowych). Wartość inwestycji wynosi 1 mld zł.
Visbreaking to już trzecia inwestycja PKN Orlen, która ma na celu zwiększenie produkcji oleju napędowego w rafinerii w Płocku. Do końca roku zakończy się modernizacja linii hydrokrakingu. Równolegle prowadzone są też prace nad zwiększeniem wydajności instalacji HON VI.
Po zakończeniu wszystkich trzech projektów, rafineria w Płocku będzie w stanie produkować dodatkowe 500 tys. ton oleju napędowego rocznie.
„Dziś jest ważne, żeby skracać procesy inwestycyjne, uzyskując jak najszybszy zwrot z inwestycji. Pozostałe inwestycje, które realizuje PKN Orlen (petrochemia, nawozy, produkcja biododatków) idą zgodnie z harmonogramem” - zapewnił Daniel Obajtek.
Prezes KTI Poland Antonio S. Gallo, wskazał na sprawne przygotowanie inwestycji przez klienta, czyli PKN Orlen. Prace projektowe mają zostać wykonane w siedzibie KTI Poland w Płocku. W szczytowym momencie w inwestycję będzie zaangażowanych 170 inżynierów i specjalistów mających doświadczenie w podobnych projektach.
„Inwestycja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla samej płockiej rafinerii, ale również dla rozwoju całego sektora inżynierskiego i wykonawczego. Nieustannie zatrudniamy młodych inżynierów i specjalistów, których mamy okazję kształcić podczas pracy nad tak kompleksowymi projektami jak ten” - stwierdził Antonio S. Gallo.
Obecny na podpisaniu umowy prezes IDS Bud Andrzej Napierski zaznaczył, że mimo bogatego doświadczenia we współpracy z branżą petrochemiczną i energetyczną (firma ma na swoim koncie 300 zrealizowanych kontraktów), umowa z PKN Orlen jest największą realizowaną do tej pory pod względem wolumenu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.02.2020, 10:23 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Fakturowanie online - jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?
Wyobraź sobie, że zaoszczędzisz nawet kilka godzin w ciągu miesiąca, korzystając z kompleksowego programu do wystawiania faktur, który wyręczy Cię w czasochłonnych i nudnych, lecz obowiązkowych zadaniach. Dzięki automatyzacji unikniesz pomyłek w danych kontrahentów, ograniczysz ryzyko opóźnionych płatności i przyspieszysz kompletowanie dokumentów dla księgowej. Dowiedz się, jak powinno wyglądać sprawne fakturowanie online, które ułatwi Ci zarządzanie dokumentacją firmową i finansami.- 17.04.2025, 15:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Faktura.pl
-
Image
Brytyjski rynek nieruchomości - zyskowna alternatywa dla inwestycji w Polsce
- 17.04.2025, 15:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: CrowdREIT PLC
-
Image
Premier chce repolonizacji gospodarki - sektor wiatrowy odpowiada gotową strategią na rozwój polskiego przemysłu
Donald Tusk zapowiada koniec „naiwnej globalizacji” i kładzie biało-czerwoną flagę na naszą gospodarkę. Czas na odbudowę narodowej gospodarki, repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału - powiedział szef rządu w trakcie EFNI i zaznaczył, że polskie firmy muszą udzielać się w kluczowych dla gospodarki narodowej projektach. Takim kołem zamachowym polskiej gospodarki jest obecnie rozwój morskiej energetyki wiatrowej.- 17.04.2025, 15:43
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PSEW
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ