Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zwycięskie uzdrowisko będzie mogło przeznaczyć ją na realizację kolejnych pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.
„Ten konkurs to naturalna konsekwencja naszych wieloletnich, kompleksowych działań w sferze ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju - mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia. - W jego ramach przekazaliśmy już polskim uzdrowiskom ponad pół miliona złotych, konsekwentnie wspierając ich najciekawsze działania proekologiczne” – dodaje.
Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.
„To właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami nowatorskich, przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. Warto nagradzać i popularyzować najlepsze z nich, jako dobre przykłady dla innych samorządów” – mówi Leszek Dzierżewicz, doświadczony samorządowiec, długoletni burmistrz Ciechocinka i Wiceprezes SGU RP.
Do ścisłego finału VI edycji Kapituła Konkursu nominowała 4 uzdrowiska: Muszynę i Rabkę (woj. małopolskie), a także Nałęczów (woj. lubelskie) oraz Ustkę (woj. pomorskie).
Zwycięzcę tegorocznego konkursu - spośród grona ścisłych finalistów - poznamy już w grudniu. Wybiorą go eksperci wchodzący w skład kapituły konkursu, w tym prof. Bogusław Sawicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), dr hab. inż. prof. AGH Alicja Kicińska (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), dr Karolina Smętkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie) oraz przedstawiciele organizatorów konkursu: kierownik biura SGU RP Iwona Drozd, Leszek Dzierżewicz oraz Wojciech Fułek - długoletni wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk.
Prof. Alicja Kicińska podkreśla niezwykle wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu, dodając: „W rozpatrywanych wnioskach widzimy duże zaangażowanie w podejmowanie działań służących kompleksowej i długofalowej ochronie środowiska oraz unikatowych zasobów przyrodniczych – co nas niezmiernie cieszy. Wiele ze zgłoszonych działań jest skierowanych nie tylko w stronę kuracjuszy, ale przede wszystkim w stronę mieszkańców, co niewątpliwie przekłada się na ich jakość życia. Ciekawe przykłady mogliśmy zobaczyć podczas naszych wizyt w Goczałkowicach-Zdroju, Muszynie czy Ustce”.
Leszek Dzierżewicz zwrócił z kolei uwagę na nowatorski system centralnego, ekonomicznego sterowania ogrzewaniem sopockich placówek oświatowych i kulturalnych, w których przeprowadzono kompleksową modernizację. Wojciech Fułek zauważa też ogromny wzrost w ostatnich latach ilości nowych tężni, budowanych w uzdrowiskach. Rekord w tej kategorii pobiła ostatnio Rabka-Zdrój (9 tężni), a nową tężnię (w ramach budżetu obywatelskiego) zrealizowano też m.in. na terenie Krakowa, który po raz pierwszy zgłosił się do konkursu (mało kto wie, że jedna z dzielnic Krakowa-Swoszowice ma również charakter uzdrowiskowy). Uznanie członków kapituły zdobyły też m.in. nowe inwestycje okołouzdrowiskowe w Ustce i Nałęczowie.
„Niezwykle cieszy coraz większe zainteresowanie naszym konkursem, m.in. tak popularnych uzdrowisk jak Krynica – dodaje Leszek Dzierżewicz. - Od dawna śledzę również (choćby z racji bliskiego sąsiedztwa Ciechocinka) dynamiczny rozwój historycznego Brześcia Kujawskiego, na terenie którego działa z wielkim rozmachem uzdrowisko Wieniec-Zdrój”.
W sześciu dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 38 polskich uzdrowisk. W 2016 r. laureatem nagrody głównej został Uniejów (woj. łódzkie), w następnym roku nagroda ta trafiła do Buska-Zdroju (woj. świętokrzyskie), w roku 2018 do Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie), a kolejnym zwycięzcą w 2019 roku został Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie). Rok temu nagrodzono Latoszyn-Zdrój (gmina Dębica, woj. podkarpackie) – najmłodsze polskie uzdrowisko, całkowicie zniszczone podczas II Wojny Światowej i reaktywowane po 75 latach. W myśl obowiązującego regulaminu dotychczasowi laureaci nie mogą startować w konkursie w ciągu kolejnych 5-ciu lat.
Więcej informacje o konkursie można znaleźć na stronie www.sgurp.pl.
Rozstrzygnięcie VI edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu 2021 roku. Organizatorzy planują też z tej okazji wydanie specjalnego przewodnika po polskich ekouzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.
Poprzedni laureaci konkursu EKO HESTIA SPA
I edycja konkursu została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem zostało najmłodsze wówczas stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim – Uniejów. Jury doceniło wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie projekty w obszarze edukacji szkolnej, związane z kształtowaniem postaw proekologicznych.
Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie). W jego działaniach doceniono kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.
W roku 2018 laureatem konkursu został Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie), nagrodzony m.in. za wprowadzenie ekologicznego transportu miejskiego (cały tabor został wymieniony na elektryczny) oraz inwestycje zrealizowane w parku uzdrowiskowym.
Głównym laureatem IV edycji (2019) został Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie), nagrodzony za konsekwentną realizację kompleksowej polityki ochrony środowiska w oparciu o odnawialne źródła energii oraz złoża geotermalne.
V edycja (2020), realizowana w warunkach pandemii przyniosła zwycięstwo reaktywowanego po 75 latach, całkowicie zniszczonego podczas działań wojennych, Latoszyna-Zdroju (gmina Dębica, woj. podkarpackie). Determinacja władz samorządowych i wieloletnie działania, związane z ochroną środowiska przyniosły w końcu sukces w postaci odzyskania statusu uzdrowiska w ubiegłym roku.
ERGO Hestii
Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od niemal 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi.
Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.
Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.
Prezesem Grupy ERGO Hestia od niemal 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.11.2021, 11:18 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych