Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Po pandemicznej przerwie, Instytut Fizyki PAN ponownie zaprezentował polskiej opinii publicznej najnowsze efekty swoich prac badawczych. Trzecią edycję konferencji „INNO Thinking. Fizyka dla Społeczeństwa!” poświęcono projektom, których innowacyjny potencjał skupia się na głównych wyzwaniach, z którymi dziś mierzą się społeczeństwa na całym świecie - energii, medycyny, ochrony środowiska oraz technologii wojskowej i kosmicznej. Wprowadzenie w życie opracowanych rozwiązań przełoży się bezpośrednio m.in. na wzrost skuteczności leczenia osteoporotycznych złamań kości i implantologii, walki z superbakteriami, profilaktyki nowotworów skóry, automatyzacji przemysłu, kontroli emisji zanieczyszczeń oraz – co szczególnie ważne w obecnych czasach – osiągania znaczących oszczędności w kosztach ogrzewania pomieszczeń.
„Aktywność badawcza Instytutu Fizyki PAN nie jest wyłącznie sztuką dla sztuki. Naszą misją jest poszukiwanie realnych rozwiązań problemów, które zagrażają ludzkości dziś lub potencjalnie zagrażać będą w niedalekiej przyszłości. Fizyka w istocie jest nauką definiującą zjawiska w otaczającym nas świecie, zatem to na nas właśnie, fizykach, spoczywa odpowiedzialność za kreowanie lepszego jutra” – mówi prof. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN.
Pięć spośród sześciu projektów, zaprezentowanych przez naukowców Instytutu Fizyki PAN, zostało zgłoszonych do Urzędu Patentowego lub patentem jest już chronionych, co formalnie otwiera drogę do pełnej komercjalizacji.
Wśród zaprezentowanych rozwiązań znalazła się m.in. technologia wytwarzania pokryć do szyb, która nawet o 20 proc. zmniejsza koszty ogrzewania pomieszczeń poprzez zwiększenie efektywności termoizolacji budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Nie zabrakło również rozwiązań dotyczących medycyny. Fizycy z PAN opracowali innowacyjną technologię nadawania farbom i tuszom właściwości antybakteryjnych. Rozwiązanie jest tanie i łatwe do wdrożenia w procesie produkcji sprzętu i urządzeń, które sprzyjają transmisji drobnoustrojów w miejscach użyteczności publicznej – od klamek i drzwi w szpitalach, po np. poręcze w pojazdach komunikacji miejskiej.
Pacjenci cierpiący na osteoporozę z nadzieją mogą spoglądać natomiast na przełom w badaniach zwiększających skuteczność leczenia osteoporotycznych złamań kości. Opracowane przez Instytut PAN pionierskie rozwiązanie z wykorzystaniem dwutlenku hafnu Jest dziś najlepszym, dotąd poznanym, środowiskiem do uzyskania kościozrostu, minimalizującym około i pooperacyjne powikłania. Badania w kierunku detektorów UV mogą mieć natomiast zastosowanie w profilaktyce nowotworów skóry, w tym czerniaka, a także w ochronie środowiska, kontroli szczelności różnych instalacji przemysłowych lub wykrywaniu w zbiornikach wodnych obecności niebezpiecznych substancji.
Przedstawiono również wyniki badań nad detektorami diodowymi, które ze względu na brak konieczności stosowania dodatkowego źródła zasilania mają szansę na wykorzystanie w procesie eksploracji kosmosu. Jednym z ważniejszych obszarów potencjalnego zastosowania innego z opracowanych detektorów - podczerwieni na bazie struktur półprzewodnikowych PbTe/CdTe – jest monitorowanie poziomu emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza, a także wojskowe systemy obronne do automatycznego śledzenia i naprowadzania na cel oraz monitorowania pola walki w trudnych warunkach atmosferycznych.
Więcej o przedstawionych projektach: www.wyzwaniafizyki.pl
Źródło informacji: Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.11.2022, 10:47 |
Źródło informacji | Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Reju nawiązuje współpracę ze spółdzielnią Cibutex w celu ustanowienia ekosystemu zamkniętego obiegu tekstyliów
- 05.02.2025, 13:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Sam Elbeck z ExaGrid wyróżniony w prestiżowym wykazie 2025 CRN® Channel Chiefs
- 05.02.2025, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Składane smartfony na fali wznoszącej – HUAWEI Mate X6 debiutuje w Polsce
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ekspertów na podstawie raportu IDC [1], globalny rynek dostaw składanych smartfonów mógł wzrosnąć w 2024 roku nawet o 22%. Tym samym oczekiwany rozwój segmentu składaków byłby ponad 3 razy większy niż przewidywany łączny poziom wzrostu całego rynku smartfonów w ubiegłym roku, który ma wynieść 5,8%. Jednym z głównych napędów tego trendu jest firma Huawei, która w 2024 roku wprowadziła do sprzedaży m.in. innowacyjny, podwójnie składany smartfon HUAWEI Mate XT Ultimate Design. To nowatorskie podejście pozwoliło Huawei globalnie zwiększyć udział w rynku dostaw dużych, składanych smartfonów do 25% w okresie Q1-Q3 2024. W nowym roku firma kontunuuje ekspansję w tym segmencie i właśnie rozpoczęła w Polsce sprzedaż swojego najnowszego, składanego fotosmartfonu – HUAWEI Mate X6.- 04.02.2025, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Huawei
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ