Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obie organizacje łączy misja wspierania zdrowia psychicznego i podnoszenie standardów pracy terapeutycznej z uwzględnieniem bezpieczeństwa i praw pacjentów.
W ramach podpisanego porozumienie PTP oraz PTTPB zamierzają:
Po pierwsze, kontynuować współpracę w zakresie prawnej regulacji zawodu psychologa, którą podjęły podczas konsultacji Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Po drugie, deklarują chęć współpracy w zakresie prawnej regulacji, definiowania i stosowania psychoterapii jako metody leczenia zaburzeń i stanów klinicznych w obszarze zdrowia psychicznego opartej o założenia Evidence Based Practice (EBP). Stosowanie terminu psychoterapia powinno być zastrzeżone wyłącznie dla tych obszarów, które dotyczą leczenia, a prowadzenie psychoterapii musi być poprzedzone rzetelną diagnozą. Wybór metody, formy i czasu trwania terapii powinien być oparty o zalecenia opracowane na podstawie wyników badań nad skutecznością leczenia w danym problemie klinicznym. Jako takie narzędzie leczenia powinna ona podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia.
„Rozwiązania prawne w tym obszarze muszą zapewniać pacjentom realizację prawa do możliwie najskuteczniejszego leczenia zgodnego z aktualną wiedzą naukową. Poprzez Evidence Based Practice (EBP) w psychoterapii rozumie się praktykę uwzględniającą integrację dwóch obszarów - aktualnej wiedzy opartej na badaniach naukowych i kompetencji klinicznej psychoterapeuty, która pozwala na osiągnięcie celów terapeutycznych z poszanowaniem indywidualnych potrzeb, cech i wartości kulturowych pacjenta. Do opracowania standardów postępowania powinno się wykorzystywać ocenę skuteczności i użyteczności klinicznej metod i technik psychoterapeutycznych przez profesjonalne agencje HTA, a stosowanie metod leczenia w zakresie zdrowia psychicznego powinno podlegać ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Podkreślamy istotną rolę odpowiedniego przygotowania zawodowego psychoterapeuty i proponujemy zawężenie możliwości podejmowania kształcenia w tej dziedzinie do wybranych kierunków wykształcenia bazowego.
Jednocześnie wyrażamy stanowisko, że nieuzasadnione i niewskazane jest tworzenie mocą obowiązującego prawa nowych struktur o charakterze samorządowym w zakresie psychoterapii oraz wyrażamy sprzeciw wobec propozycji rozwiązań prawnych mających na celu powołanie nowego samorządu zawodowego zrzeszającego osoby wykonujące świadczenia i usługi psychoterapeutyczne.
Naszym celem jest umożliwienie pacjentom uzyskanie jak najlepszych form pomocy i ochrony ich przed nadużyciami zarówno w obszarze działań informacyjnych, jak i podejmowanych działań legislacyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i aktywny udział w stanowieniu jak najlepszego prawa dotyczącego zdrowia psychicznego” - piszą autorzy listu intencyjnego pomiędzy Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz Polskim Towarzystwem Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Porozumienie zostało podpisane przez dr Jadwigę Łuczak-Wawrzyniak, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Agnieszkę Tousty-Ingielewicz, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Z treścią listu można zapoznać się pod linkiem: https://www.pttpb.pl/aktualnosci/list-intencyjny-o-wspolpracy-pttpb-i-polskiego-towarzystwa-psychologicznego-w-zakresie-regulacji-psychoterapii-i-psychologii,21
Dodatkowych informacji udzielają:
Grzegorz Marek
sekretarz PTTPB
tel.: +48 605 743 093
e-mail: grzegorz.marek@pttpb.pl
Marcin Szafrański
rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
tel.: +48 508 672 723
e-mail: marcin.szafranski@psych.org.pl
Źródło informacji: PTTPB i PTP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.01.2025, 13:50 |
Źródło informacji | PTTPB i PTP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom