Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE podsumowuje pierwszą połowę roku: COVID-19, praworządność, przyszłość UE i prawo klimatyczne

26.07.2021, 16:04aktualizacja: 26.07.2021, 16:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - kadr z filmu
EuroPAP News - kadr z filmu
W pierwszej połowie tego roku Parlament Europejski skupił się na walce z pandemią koronawirusa, praworządności w UE, Konferencji w sprawie przyszłości Europy oraz prawie klimatycznym.

Koronawirus

W czerwcu europarlament zatwierdził unijny cyfrowy certyfikat COVID i wezwał kraje UE do wdrożenia go do 1 lipca. Chociaż certyfikat jest powszechnie postrzegany jako instrument przywracania swobody przemieszczania się, posłowie do PE podkreślili, że ważne jest, aby był zgodny z prawami człowieka.

PE poparł tymczasowe zwieszenie patentów na szczepionki na COVID-19. W lutym eurposłowie stwierdzili, że UE musi kontynuować wspólne wysiłki dla zwalczania pandemii i podjąć pilne działania w kierunku zwiększenia produkcji szczepionek.

Z kolei w marcu posłowie do PE przyjęli EU4Health - nowy program Unii dla zdrowia - dla lepszego przygotowania UE na poważne zagrożenia dla zdrowia oraz ułatwienia dostępu do przystępnych cenowo leków i wyrobów medycznych.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy

Konferencja w sprawie przyszłości Europy została oficjalnie zainaugurowana 9 maja podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Mająca potrwać rok Konferencja umożliwia Europejczykom podzielenie się swoimi pomysłami na Europę i formułowanie propozycji dotyczących przyszłych polityk UE.

W kwietniu, przed inauguracją, dla ułatwienia debaty uruchomiono wielojęzyczną cyfrową platformę Konferencji, na której zbierane są pomysły obywateli. Natomiast w czerwcu w Parlamencie odbyła się pierwsza sesja plenarna Konferencji z udziałem przedstawicieli instytucji UE, parlamentów narodowych, społeczeństwa obywatelskiego i partnerów społecznych, a także osób prywatnych.

Klimat i środowisko

Parlament Europejski zatwierdził w czerwcu nowe prawo klimatyczne UE zwiększające cel redukcji emisji do 2030 r. z 40 proc. do co najmniej 55 proc. PE przyjął również swoje stanowisko w sprawie strategii UE na rzecz bioróżnorodności do 2030 r., aby przeciwdziałać obecnemu kryzysowi różnorodności biologicznej. Europosłowie chcą, aby do 2030 r. co najmniej 30 proc. gruntów i mórz UE było pod ochroną.

W maju Parlament zatwierdził warty 5,4 mld euro program Life na lata 2021-27. To jedyny program UE poświęcony wyłącznie środowisku i klimatowi, ale jeden z wielu programów zatwierdzonych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku.

Natomiast plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, przyjęty w lutym, ma na celu osiągnięcie zrównoważonej, wolnej od toksyn gospodarki o w pełni zamkniętym obiegu najpóźniej do 2050 roku.

Białoruś

W czerwcu Parlament Europejski wezwał UE do ukarania osób zamieszanych w zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku i aresztowanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza. Posłowie do PE wezwali również unijne kraje do kontynuowania sankcji za łamanie praw człowieka przez władze tego kraju.

Praworządność

W rezolucji przyjętej w czerwcu europosłowie poinstruowali przewodniczącego PE Davida Sassolego, aby wezwał Komisję Europejską do wypełnienia jej zobowiązań i podjęcia działań wynikających z nowego rozporządzenia w sprawie uwarunkowania dostępu do funduszy UE od przestrzegania praworządności, które ma chronić unijne fundusze przed możliwymi nadużyciami przez rządy państw członkowskich.

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w zakresie praw LGBTIQ w niektórych krajach UE, posłowie do PE w marcu ogłosili UE strefą wolności dla osób LGBTIQ. Wyrazili również zaniepokojenie atakami na wolność mediów i wezwali Komisję Europejską do zintensyfikowania działań dla ochrony dziennikarzy w Europie.

Stosunki UE-Wielka Brytania

W kwietniu Parlament Europejski zatwierdził umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, określającą zasady przyszłego partnerstwa. Posłowie argumentowali, że umowa jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie najdotkliwszych skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Stosunki UE-USA

Eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli styczniową inaugurację nowego prezydenta USA Joe Bidena, która ich zdaniem daje szansę na wzmocnienie więzi między UE a USA i na stawienie czoła wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom dla demokracji. W czerwcu w Brukseli odbył się pierwszy od 2014 roku szczyt UE-USA.

Źródło informacji: EuroPAP NEws

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2021, 16:04
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ