Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Błonnik nie jest wcale jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnych związków chemicznych, takich jak np. celuloza, pektyny, tzw. skrobia oporna, ligniny, kutyny itd. Różnią się one między sobą nie tylko budową i składem chemicznym oraz właściwościami fizykochemicznymi, lecz także fizjologicznym oddziaływaniem na organizm człowieka.
Choć błonnik generalnie zaliczany jest przez lekarzy i dietetyków do niezbędnych składników zdrowej diety, to jednak warto też wiedzieć, że w przypadku niektórych grup populacyjnych, a także w przypadku występowania niektórych schorzeń (głównie układu pokarmowego) jego spożycie powinno być limitowane.
Szczegółowe informacje na temat różnych korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania błonnika, jak też i wspomnianych wyżej ograniczeń czy przeciwwskazań tego dotyczących można znaleźć w poniższym materiale wideo.
Wiktor Szczepaniak
Vik, zdrowie.pap.pl
Źródła:
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Medycyna Praktyczna
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.12.2020, 09:00 |
Źródło informacji | Serwis Zdrowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |