Newsletter

Zdrowie i styl życia

Błonnik - na co pomaga i gdzie można go znaleźć?

19.12.2020, 09:00aktualizacja: 11.01.2021, 08:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Większości z nas błonnik pokarmowy kojarzy się przede wszystkim z profilaktyką i leczeniem zaparć. W rzeczywistości jednak jego wpływ na zdrowie jest znacznie szerszy. Sprawdź, jakie są inne, konkretne korzyści zdrowotne, które daje nam regularne spożywanie błonnika, a także w jakich produktach jest go najwięcej.

Błonnik nie jest wcale jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnych związków chemicznych, takich jak np. celuloza, pektyny, tzw. skrobia oporna, ligniny, kutyny itd. Różnią się one między sobą nie tylko budową i składem chemicznym oraz właściwościami fizykochemicznymi, lecz także fizjologicznym oddziaływaniem na organizm człowieka.

Choć błonnik generalnie zaliczany jest przez lekarzy i dietetyków do niezbędnych składników zdrowej diety, to jednak warto też wiedzieć, że w przypadku niektórych grup populacyjnych, a także w przypadku występowania niektórych schorzeń (głównie układu pokarmowego) jego spożycie powinno być limitowane.

Szczegółowe informacje na temat różnych korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania błonnika, jak też i wspomnianych wyżej ograniczeń czy przeciwwskazań tego dotyczących można znaleźć w poniższym materiale wideo.

Wiktor Szczepaniak

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Medycyna Praktyczna

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.12.2020, 09:00
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ