Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla naszego zdrowia jest odpowiednie zamontowanie monitora, dobranie stosownej wysokości fotela i biurka, a także jak powinna wyglądać optymalna, ergonomiczna pozycja ciała podczas pracy. Nic więc dziwnego, że ból pleców to zjawisko towarzyszące dziś wielu z nas.
Ogromną rolę odgrywa również odpowiednie oświetlenie - światło powinno być „rozłożone” tak, aby z jednej strony nie raziło użytkownika, a z drugiej - by na blacie nie było wyraźnie niedoświetlonych miejsc.
Ważnym czynnikiem jest również odpowiednia odległość monitora od użytkownika, która zależy od przekątnej matrycy oraz rozdzielczości ekranu. Najbardziej uniwersalnym i zapewniającym komfort w większości zastosowań rozwiązaniem są obecnie ekrany o przekątnej 24 i 27 cali, o rozdzielczości od 1080p w górę. W ich przypadku odległość między oczami użytkownika a urządzeniem powinna być nie mniejsza niż 60 cm.
Podstawa monitora powinna przede wszystkim być stabilna. Istotną funkcją jest również wygodna regulacja wysokości i pochylenia ekranu. Alternatywą jest skorzystanie z dobrodziejstw, jakie niesie powszechne stosowany standard mocowania VESA, pozwalający na zamontowanie ekranu na ścianie lub do blatu biurka przy użyciu specjalnych uchwytów. Uchwyty mogą być pojedyncze lub podwójne. Dzięki możliwości zamocowania dwóch monitorów wygodniej będzie nam pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Profesjonalni graficy, a także osoby spędzające dużo czasu przy edycji tekstów powinny zainteresować się funkcją PIVOT - dzięki niej w dowolnej chwili obrócimy matrycę o 90 stopni w pionie i zyskamy powierzchnię roboczą bardziej dostosowaną do pracy z tekstem lub np. programem Photoshop.
Oczy przede wszystkim
Wraz z odejściem do lamusa ekranów CRT i spopularyzowaniem się technologii LCD nasze oczy mogły nieco odpocząć od całego zestawu uciążliwych cech klasycznych, katodowych monitorów, czyli np. migotania (wynikającego z niskiego współczynnika odświeżania) i intensywnego świecenia ekranu prosto w oczy użytkownika. Warto jednak pamiętać, że również panele LCD nie są doskonałe - należy więc świadomie wybierać urządzenia o możliwie najmniejszym wpływie na kondycję oczu. Godnymi zainteresowania funkcjami są m.in. flicker-free (praktycznie eliminuje migotanie ekranu), czy redukcja emisji niebieskiego światła (zbyt długie narażenie na jego działanie skutkuje nieprzyjemnym uczuciem suchości i pieczenia oczu, może też być przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej).
Współczesne monitory mogą pracować w wielu trybach dopasowując kontrast, nasycenie barw oraz jasność do indywidualnych potrzeb. Posiadają wbudowane profile użytkownika przygotowane już z myślą o komfortowej edycji tekstów, czy oglądaniu filmów. Warto pamiętać też o pewnych, uniwersalnych zasadach, np. - im ciemniejszy pokój, tym bardziej musimy zmniejszyć jasność matrycy w trosce o nasz wzrok.
Korzystając z monitora pamiętajmy, aby pracować z użyciem jego natywnej rozdzielczości, przy jak najwyższym dostępnym odświeżaniu. To także pozytywnie wpływa na czytelność obrazu i komfort pracy. Najpopularniejszym standardem obecnie jest Full HD, przy odświeżaniu rzędu 60 do 75Hz. Współczesne matryce potrafią jednak znacznie więcej, dlatego w przypadku monitorów o przekątnej 27 cali na popularności zyskuje standard WQHD (2560x1440). Dzięki niemu otrzymujemy znacznie więcej przestrzeni roboczej, co wymiernie przekłada się na komfort pracy.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.11.2017, 13:49 |
Źródło informacji | iiyama Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych