Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: szpitale naszpikowane aparaturą - konieczny inżynier medyczny

21.01.2020, 16:40aktualizacja: 21.01.2020, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowoczesna aparatura w szpitalach wymaga nieustannej obecności specjalistów, którzy odpowiadaliby za jej obsługę lub interweniowali w przypadku awarii. Lecznice w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych wprowadzają całodobowe dyżury inżyniera medycznego. Polski resort zdrowia nie planuje na razie powszechnego obowiązku ich zatrudniania.

„W placówkach medycznych mamy coraz bardziej skomplikowane urządzenia, których w przypadku awarii nie ma kto naprawiać – mówi dr Sebastian Sikorski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Oczywiście chodzi o awarię podczas operacji, a nie o planowe prace serwisowe”.

Dr Sikorski podkreśla, że w Polsce brakuje regulacji administracyjno-prawnych wprowadzających nową kategorię personelu pracującego w podmiotach leczniczych - inżynierów medycznych nadzorujących wyposażenie i reagujących w sytuacjach awaryjnych.

Jak podaje portal Prawo.pl, w 2006 roku z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatwierdzony został kierunek kształcenia Inżynieria Biomedyczna, kształcący kadry o kompetencjach umożliwiających współpracę z lekarzami w zakresie eksploatacji, obsługi i konserwacji systemów diagnostycznych oraz terapeutycznych.

W zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia regulacjach prawnych uwzględniono stanowiska inżyniera medycznego oraz starszego inżyniera medycznego. Stanowiska te nie uwzględniają jednak profilu absolwenta Inżynierii Biomedycznej, a dodatkowo wymuszają - po zakończonym cyklu pięcioletnich studiów na Akademii Medycznej - ukończenia dwuletnich studiów Inżynierii Medycznej.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/obowiazek-zatrudnienia-inzyniera-medycznego-w-polskich-szpitalach,497314.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2020, 16:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ