Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prezes Sandoz Polska: chcemy zwiększyć dostęp Polaków do leków biologicznych biorównoważnych

26.05.2023, 11:35aktualizacja: 29.05.2023, 09:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sandoz
Sandoz
W Europie dostęp do leków biologicznych biorównoważnych ma ok. 20 procent pacjentów, tymczasem w Polsce jest on na poziomie ok. 3 proc. Chcemy to zmienić - mówił Laurent Renaudie, nowy prezes Sandoz w Polsce podczas katowickiego VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Leki biologiczne biorównoważne to rodzaj leków biologicznych, które zrewolucjonizowały medycynę. Posiadają budowę białek, które wiążą się z odpowiednimi receptorami, a także z komórkami uczestniczącymi w odpowiedzi immunologicznej. Często są jedynymi środkami zdolnymi skutecznie leczyć choroby złożone, w tym różne rodzaje nowotworów czy zaburzeń autoimmunologicznych.

Lek biologiczny biorównoważny to preparat wykazujący wysokie podobieństwo do innego, wprowadzonego już do obrotu w Unii Europejskiej leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Leki te podlegają procesowi rejestracji, podczas którego muszą spełnić wymagania rygorystycznych procedur regulacyjnych, po wygaśnięciu ochrony patentowej produktów referencyjnych.

Firma Sandoz w Polsce posiada w swoim portfolio ok. 500 produktów (w różnych postaciach), w tym leki biologiczne biorównoważne, które są często jedyną szansą dla pacjentów cierpiących na choroby reumatologiczne, dermatologiczne, hematologiczne czy gastroentorologiczne. Podkreślił również, iż wciąż musimy i możemy wiele zmienić w obszarze zwiększania dostępności do leków biologicznych biorównoważnych.

„Mimo wciąż niezadawalających statystyk widzimy światełko w tunelu, gdyż Ministerstwo Zdrowia jest bardzo otwarte na rozmowy dotyczące poszerzania dostępu do tego rodzaju terapii” - mówił Laurent Renaudie.

„Sandoz jest istotnym partnerem bezpieczeństwa lekowego w Polsce, którego celem jest zwiększanie dostępu pacjentów do leczenia. Jako jeden z największych wytwórców leków na polskim rynku nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, które pomogą zaspokoić potrzeby pacjentów, np. inwestując w nowe linie produkcyjne, by zwiększyć liczbę wytwarzanych tabletek (w 2022 roku liczba wytworzonych i zapakowanych tabletek w Polsce wyniosła ponad 19 mld, w 2023 szacowana wielkość produkcji to ponad 24 mld)” - podsumował Laurent.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.05.2023, 11:35
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ