Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Pałacu Staszica PAN w Warszawie odbyła się debata pn. "Przyszłość protonoterapii w Polsce. Projekt INPRONKO szansą poprawy polskiej onkologii". Podczas spotkania został zaprezentowany kluczowy dla rozwoju polskiej onkologii projekt o nazwie INPRONKO.
Dla realizacji Projektu została utworzona Rada Programowa, której przewodniczy Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. dr hab. Jacek Fijuth oznajmił: "Oczywistą zaletą projektu jest poprawa wyleczalności z choroby cywilizacyjnej jaką są nowotwory, to już samo z siebie jest powodem do działania. Nie ma postępu cywilizacyjnego bez finansowania i rozwoju nauki".
"Starałem się, jako koordynator projektu, żeby każde z województw zyskało na tym projekcie. Oprócz wprowadzenia protonoterapii została uwzględniona komponenta w postaci rozwoju radioterapii konwencjonalnej. Naszą rolą jako elity klinicznej i naukowej jest uzupełnienie i poprawa publicznego systemu zdrowia" - powiedział dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki.
Protonoterapia jest stosowana i refinansowana przez publicznych ubezpieczycieli w Europie i Ameryce Północnej do leczenia guzów mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworów u dzieci oraz położonych blisko narządów krytycznych. W Polsce działa obecnie jeden ośrodek protonoterapii w Krakowie. Od 2013 roku do kwietnia 2015 z leczenia terapią protonową skorzystało 81 osób. Jednak to wciąż za mało, aby każdy polski pacjent mógł być leczony w Polsce. Jak wskazują prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe do 2025 roku 1 na 10 osób będzie wymagał leczenia onkologicznego. Szacuje się, że około 50-60% chorych na nowotwory złośliwe będzie wymagało leczenia z zastosowaniem napromieniania.
Więcej o projekcie: www.inpronko.eu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.06.2015, 15:47 |
Źródło informacji | Instytut Strategii i Rozwoju |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych