Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Do udziału w programie zgłosiło się ponad 5,5 tys. kandydatów z całej Polski. W wyniku wieloetapowej rekrutacji wyłoniono najzdolniejszych nastolatków, którzy uczestniczą w odbywającym się aktualnie dwutygodniowym, innowacyjnym obozie naukowym w Warszawie. Rekrutację zapoczątkowała gra alternatywnej rzeczywistości.
"Był to naukowy matrix, gdzie młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę naukową w praktyce, odpowiadała na pytania z życia codziennego, ale używając wiedzy matematycznej, fizycznej, biologicznej czy chemicznej" - wyjaśnia Anna Kosińska, manager projektu ADAMED SmartUP.
Kolejnym etapem rekrutacji był test wiedzy z nauk ścisłych, później nastąpiły rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu. W skład Rady weszli m.in.: prof. Marek Kulus - prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Michał Fedoryński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Górski, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2007-2015 oraz dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Grupy Adamed.
Wybrano 50, najbardziej uzdolnionych w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, osób, które w ramach obozu uczestniczą w zajęciach w czterech grupach tematycznych (chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nanotechnologie). Zajęcia odbywają się m.in. w laboratoriach. W programie obozu przewidziano ponadto wycieczki edukacyjne, m.in. do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Najlepsi spośród uczestników zostaną objęci 10-miesięczną opieką merytoryczną, zawalczą też o stypendia naukowe ufundowane przez Fundację Grupy Adamed.
Zajęcia podczas obozu prowadzą wykładowcy z polskich i zagranicznych uczelni m.in. z University of Cambridge, Uniwersytetu w Edynburgu i Politechniki Warszawskiej.
Michała Kępe, doktoranta z Uniwersytetu w Edynburgu, zajmującego się fizyką warunków ekstremalnych, zaskoczyło zaangażowanie uczniów. "Jestem pod wrażeniem entuzjazmu uczestników. Nie spodziewałem się, że będą chcieli zostawać ze mną po zajęciach, żeby zadawać kolejne pytania" - mówi naukowiec. Według niego, inicjatywy jak ta pobudzają młodych ludzi do nauki.
Jedną z uczestniczek obozu naukowego jest Ola Janowska z XIV Liceum im. Staszica w Warszawie, która przyszłości zamierza być naukowcem. "To jest to, co najbardziej chcę robić w życiu. Chciałabym związać swoją przyszłość z naukami medycznymi, biotechnologią, mikrobiologią, bardzo lubię też neuronauki. Ciągnie mnie do pracy laboratoryjnej". Podczas warsztatów miała okazję przyjrzeć się takiej pracy z bliska. W trakcie zajęć w laboratorium młodzi naukowcy oznaczali grupy krwi, badali bakterie, analizowali też DNA. "Nigdy wcześniej nie miałam możliwości wykonywania pracy laboratoryjnej" - przyznaje licealistka.
Naukowcem chce również zostać Mateusz Zaręba, który uczy się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowe. Licealista zachwala pierwszy etap rekrutacji w formie gry. "Żeby dostać się tutaj trzeba było pomyśleć poza konwencją, poza standardami, lateralnie. Wychodziło to poza ramy standardowych testów i sprawdzianów" - zaznacza.
Ucznia podwarszawskiego LO interesuje fizyka kwantowa oraz nanotechnologie i w tych kierunkach chciałby się rozwijać, łącząc je z inżynierią. "W przyszłości chcę tworzyć roboty, narzędzia w mikroskali, w skali nano" - podkreśla.
W ramach programu ADAMED SmartUP organizowane są także naukowe kursy weekendowe dla młodzieży z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. W tym roku zajęcia odbyły się już w pięciu dużych miastach w całej Polsce: Łodzi, Trójmieście, Warszawie, Katowicach oraz Poznaniu. Uruchomiono też platformę internetową: www.adamedsmartup.pl. Patronat nad projektem objęły m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki i Polska Akademia Nauk.
We wrześniu rusza druga edycja programu ADAMED SmartUP. Rozpocznie ją konkurs dla szkół, które będą miały możliwość wygrania wyposażenia pracowni naukowej. Grupa Adamed chce tym sposobem zachęcać szkoły do angażowania uczniów w zgłębiania wiedzy z nauk ścisłych i przyrodniczych.
KONTAKT:
Karolina Dzwonnik
Biuro Prasowe Grupy Adamed
tel. +48 519 020 880
e-mail: karolina.dzwonnik@walk.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.07.2015, 13:33 |
Źródło informacji | Biuro Prasowe Grupy Adamed |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Under the Patronage of HRH the Crown Prince, Saudi Arabia is readying to Host Landmark World Investment Conference (WIC) 2024 in Riyadh
This year’s conference theme: ‘Harnessing Digital Transformation and Sustainable Growth: Scaling Investment Opportunities’.- 25.11.2024, 16:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Pięć nowych koncesji dla ORLEN Neptun, lidera morskiej energetyki wiatrowej PAP
„ORLEN pozyskał pięć nowych koncesji w drugiej fazie morskiej energetyki wiatrowej. Szacuje się, że te projekty będą miały łączną moc 5,2 GW. Nasz największy projekt - Baltic East - jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku” - powiedział Janusz Bil, prezes zarządu ORLEN Neptun, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024.- 25.11.2024, 12:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Allegro: czujemy ogromną radość, gdy możemy komuś pomóc PAP
"Etyczne prowadzanie biznesu to jest przede wszystkim transparentność i przestrzeganie pewnej umowy społecznej" – mówiła Marta Mikliszańska, dyrektorka ds. polityki publicznej i ESG w Grupie Allegro, podczas panelu na temat etycznego współdziałania w obliczu wyzwań cywilizacyjnych.- 25.11.2024, 11:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom