Newsletter

IUNG: zagrożenie suszą w 14 województwach

12.07.2019, 21:31aktualizacja: 12.07.2019, 21:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w raporcie IUNG opublikowanym w piątek.

Największy deficyt wody w okresie 11 maj – 10 lipca br. notowano - podobnie jak w poprzednim okresie raportowania (1 V – 30 VI) - na obszarze Pojezierza Lubuskiego oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Duży deficyt wody stwierdzono na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim

Obecnie suszą objęte jest 14 województw, nie ma jej tylko w województwie małopolskim i podkarpackim.

Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw tj. zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2019, 21:31
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ