Newsletter

WWF:w tym roku godzina dla Ziemi na rzecz powstania Turnickiego Parku Narodowego

01.03.2018, 18:25aktualizacja: 01.03.2018, 18:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ramach tegorocznej akcji ekologów z WWF "Godziny dla Ziemi" zbierane będą podpisy pod petycją ws. utworzenia w Puszczy Karpackiej Turnickiego Parku Narodowego - poinformowali ekolodzy. Puszcza to ostoja dla rysi, wilków i niedźwiedzi.

Godzina dla Ziemi jest coroczną akcją ekologów z WWF w ramach której, co roku w marcu (w tym roku 24 marca) o 20.30 czasu lokalnego na słynnych budowlach na świecie wygaszane są iluminacje i oświetlenie na 60 minut. Przez symboliczne zgaszenie świateł ekolodzy chcą promować zrównoważony rozwój, a także poszanowanie dla naturalnych zasobów planety.

Od kilku lat WWF w Polsce przy okazji "Godziny" zwraca uwagę na istotne aspekty ochrony środowiska w naszym kraju m.in. problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna czy wilków. W zeszłym roku wskazywano na zagrożenia wynikające z planów regulacji rzek, szczególnie Wisły.

W tym roku WWF oraz Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze informować będą o walorach Puszczy Karpackiej oraz apelować, by na terenie tego kompleksu powstał Turnicki Park Narodowy.

"Bijemy na alarm, to ostatni moment, by uratować najcenniejsze obszary Puszczy Karpackiej - lasy o cechach naturalnych, gdzie dominują siły przyrody, a jodły, buki i jawory osiągają wiek nawet 300 lat. Utwórzmy Turnicki Park Narodowy, zanim piły zniszczą ostoję wielu zagrożonych gatunków, miejsca występowania wilka, rysia, niedźwiedzia i żbika oraz obszary lęgowe rzadkich gatunków ptaków - orła przedniego, puszczyka uralskiego i najmniejszej naszej sowy - sóweczki. Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży!" - podkreślili ekolodzy.

W ramach Godziny dla Ziemi na stronie SerceKarpat.pl można poprzeć petycję ws. utworzenia Turnickiego Parku Narodowego; zebrano już ponad 100 tys. podpisów - cel to przynajmniej 200 tys. (PAP)

mick/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2018, 18:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ