Pobierz materiał i Publikuj za darmo
I. Czym jest endometrioza?
Endometrium to błona śluzowa jamy macicy. Jeżeli tkanka ta występuje w innym miejscu np. w otoczeniu narządu rodnego - w okolicy jajników i jajowodów, jelitach, pęcherzu moczowym, lub w narządach odległych nawet na siatkówce oka lub w mózgu, mówimy wtedy o endometriozie.
II. Co wywołuje endometriozę?
Do chwili obecnej nie istnieje żadna jednoznacznie potwierdzona teoria mówiąca o powstawaniu endometriozy. Jedna z hipotez mówi o tym, że komórki endometrium przemieszczają się w inne lokalizacje wraz z krwią miesiączkową i podlegają dalszym przemianom pod wpływem hormonów. Geneza endometriozy jest jednak wciąż przedmiotem badań naukowych.
III. Kto choruje na endometriozę?
Na endometriozę chorują najczęściej kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Choroba dotyka ok. 10% - 15% kobiet, a wśród pacjentek leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50-60%. Jednocześnie rozpoznaje się ją u ok. 6% w wieku pomenopauzalnym.
IV. Jak rozpoznać endometriozę?
Endometrioza bywa lekceważona lub mylona z innymi schorzeniami, dlatego też jej rozpoznanie opóźnione jest średnio nawet o 10 lat! Do głównych objawów endometriozy zalicza się ból oraz niepłodność. Ból najczęściej występuje wraz z rozpoczęciem miesiączki, co nie ułatwia jego skojarzenia z chorobą, ale bywa też tak, że towarzyszą mu inne objawy: wymioty, osłabienie, poty, wzdęcia, biegunka, bolesne wypróżnienia, bolesne parcie na mocz i jego oddawanie, ból w pachwinach, w okolicy kręgosłupa, niejednokrotnie z promieniowaniem do kończyn dolnych ból prawego barku i podżebrza, duszność. Częstokroć występuje dyspareunia (bolesne współżycie płciowe) Na niemal jednoznaczne rozpoznanie endometriozy pozwala skrupulatny wywiad lekarski, szczegółowe badanie ginekologiczne i inne metody diagnostyki np. przy użyciu USG z użyciem kontrastu żelowego czy badanie rezonansem magnetycznym. Nie warto bagatelizować żadnych niepokojących symptomów.
V. Czy można wyleczyć endometriozę?
Całkowita pewność wyleczenia endometriozy jest obecnie nieosiągalna, leczenie przyczynowe jak dotąd niemożliwe, można jednak uzyskać długotrwałą remisję (czasowe wyleczenie), objawy choroby stają się wtedy niemal niezauważalne lub nie występują. Najczęściej mówi się o leczeniu farmakologicznym i operacyjnym, jednak nie wyczerpuje to wszystkich możliwości leczenia. Opcjami terapeutycznymi pozostają jeszcze leczenie dietetyczne czy fizjoterapia. Wybierając ścieżkę leczenia pacjentki, należy brać pod uwagę: zaawansowanie choroby, plany związane z macierzyństwem oraz…nastawienie psychiczne do wybranej metody. Przykładowo, wiele pacjentek nie akceptuje interwencji chirurgicznej. Elementem leczenia endometriozy jest też wsparcie psychologa, który pomaga pacjentce „oswoić” chorobę.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że endometrioza – nawet po leczeniu np. operacyjnym – może pozostać z kobietą do końca życia. Dlatego też, w ocenie wielu specjalistów należy postrzegać ją jako chorobę przewlekłą, która wymaga długoterminowego planu leczenia i bieżącej, ścisłej kontroli.
VI. Czy operacja endometriozy jest dla mnie?
Nie każda pacjentka jest kandydatką do leczenia operacyjnego. Wybór ścieżki leczenia zależy od wielu czynników i powinien być poprzedzony wnikliwymi badaniami i konsultacjami ze specjalistą. Wskazaniami do leczenia operacyjnego są najczęściej: bardzo silne bóle, duże, zagrażające życiu zmiany w narządach oraz niepłodność.
VII. Na czym polega laparoskopia?
Laparoskopia to metoda leczenia operacyjnego endometriozy. W trakcie operacji, lekarz dysponujący nowoczesną wieżą laparoskopową, precyzyjnie lokalizuje zmiany chorobowe za pomocą wysokojakościowej kamery z obrazowaniem 3D, co daje możliwość dokładnego ich usunięcia – co ważne – z oszczędzeniem zdrowych tkanek.
VIII. Jak nowocześnie leczy się endometriozę?
Ze względu na precyzję i zaawansowanie technologiczne operacyjnych metod leczenia, wyróżnia się obecnie przede wszystkim laparoskopię z obrazowaniem 3D, która pozwala na bardzo dokładną wizualizację operowanej powierzchni i przez to bezpieczną, precyzyjną ingerencję chirurgiczną. W dosłownie kilku miejscach w Polsce (m.in. w Szpitalu Medicover) równolegle do laparoskopii 3D pacjentkom oferowane są zabiegi ginekologiczne z asystą Robota da Vinci. Maszyna ta cechuje się wyrafinowaniem w zakresie wizualizowania operowanych struktur (dzięki 10-krotnemu powiększeniu), a także precyzją za sprawą technologii „EndoWrist” – imitującej pracę nadgarstka lekarza.
IX. Czy endometrioza jest zagrożeniem dla ciąży?
Pacjentki z endometriozą, które zaszły w ciążę, są w grupie ryzyka wystąpienia powikłań, takich jak ciąża pozamaciczna, przedwczesny poród, czy poronienie. Kluczowe jest bieżące, wnikliwe monitorowanie przebiegu ciąży.
X. Jak endometrioza wpływa na seks?
Dolegliwości bólowe w czasie lub po stosunku mogą wskazywać na endometriozę. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z aktywności seksualnej. Silne bóle należy każdorazowo skonsultować – z ginekologiem, a w razie takiej rekomendacji – również z seksuologiem.
Na pytania internautów odpowiadali:
dr n. med. Bogumił Paweł Siekierski – kierownik Oddziału Ginekologii Szpitala Medicover, specjalista II stopnia w zakresie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.
dr n. med. Joanna Bubak-Dawidziuk – specjalistka w zakresie ginekologii i położnictwa, certyfikowany operator robota da Vinci w Szpitalu Medicover.
Źródło informacji: Medicover
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.03.2021, 12:55 |
Źródło informacji | Medicover Sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych