Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nie ma wątpliwości, że cyfryzacja jest przyszłością systemu ochrony zdrowia. Polska w tym zakresie jest pionierem - świadczyć może o tym wprowadzenie systemu e-zdrowie oraz e-recept, które są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Nowoczesne rozwiązania z zakresu telemedycyny pozwalają lekarzom pracować bardziej efektywnie, a pacjentom zapewniają stały dostęp - pozbawiony barier geograficznych i fizycznych - do wysokiej jakości opieki medycznej.
Jak ważną rolę odgrywa telemedycyna i e-recepty w ochronie zdrowia, dobitnie pokazała pandemia COVID-19. Dzięki możliwości zdalnego kontaktu z lekarzem miliony osób miały możliwość otrzymania niezbędnej pomocy medycznej, nie narażając przy tym siebie i innych na zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Bez tych rozwiązań wielu pacjentów nie mogłoby kontynuować leczenia, a zaciągnięty podczas pandemii dług zdrowotny byłby nieporównywalnie większy.
Jak często bywa z nowymi technologiami, pojawiają się pewne ryzyka. Aby zapobiegać potencjalnym nadużyciom i jednocześnie nadal rozwijać cyfrowe rozwiązania w ochronie zdrowia, czołowe polskie firmy udostępniające systemy, za których pośrednictwem lekarz może udzielić konsultacji i wystawić e-receptę zawiązały koalicję. To odpowiedź na pojawiające się ostatnio w przestrzeni medialnej doniesienia o nieprawidłowościach polegających na wyłudzeniach e-recept przez osoby do tego nieuprawnione. Zrzeszone w koalicji firmy wyszły z inicjatywą, aby w dialogu z Ministerstwem Zdrowia i innymi decydentami wypracować takie rozwiązania prawne i administracyjne, które zwiększą bezpieczeństwo pacjentów i ich rodzin, a jednocześnie umożliwią dalszy rozwój usług telemedycznych w Polsce.
„Telemedycyna w Polsce jest na wysokim poziomie zaawansowania, co przekłada się na szeroki dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej. Zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że wprowadzenie nowych regulacji może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i efektywność naszych usług, a co za tym idzie przysłużyć się dobru pacjentów. Dlatego zawiązaliśmy koalicję firm działających w obszarze telemedycyny - jesteśmy otwarci na dialog z przedstawicielami instytucji publicznych, aby wypracować optymalne rozwiązania” - powiedział Sławomir Stankiewicz, współwłaściciel Rapiomed Group.
Przedstawiciele firm zrzeszonych w koalicji podkreślają, że niewłaściwe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej.
„Wiele osób nie musi planować stacjonarnej wizyty u lekarza, aby uzyskać pomoc. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów kontynuujących leczenie i potrzebujących kolejnej recepty na potrzebne im leki. Jeśli osoby te miałby każdorazowo udawać się do gabinetu lekarskiego, to dramatycznie wzrosłyby kolejki, a system ochrony zdrowia stałby się niewydolny. Dlatego chcemy współpracować wraz z instytucjami publicznymi, aby stworzyć system zwiększający efektywność opieki zdrowotnej - system, który stanowi merytoryczne i technologiczne wsparcie dla lekarzy, a nie ich zamiennik” - powiedział Krzysztof Żuralski, lekarz i członek zarządu oraz współzałożyciel Erecept.
Podkreślił także, że spora grupa pacjentów ze względu na stan zdrowia lub wykluczenie transportowe nie mają możliwości odbycia wizyty w placówce medycznej i telemedycyna jest dla nich jedynym rozwiązaniem.
Zasadniczym postulatem koalicji, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, nie ograniczając przy tym dostępu do telemedycyny, jest udostępnienie lekarzom wglądu do Internetowych Kont Pacjentów. Takie rozwiązanie pozwoliłoby lekarzowi zapoznać się z historią recept, jakie otrzymywała dana osoba i zweryfikować, czy kontynuuje ona leczenie lub, czy nie nadużywa danego leku. Zdaniem zrzeszonych firm ważne jest także wprowadzenie jasnych regulacji i kryteriów w zakresie wystawiania recept na leki uzależniające i niektóre leki psychoaktywne. W tej chwili żaden z podmiotów zrzeszonych w koalicji nie przepisuje ich w ogóle ze względu na bezpieczeństwo pacjentów.
Źródło informacji: Koalicja polskich firm działających w obszarze telemedycyny
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.04.2023, 10:02 |
Źródło informacji | Koalicja polskich firm działających w telemedycynie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU