Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Eurostat: najwięcej firm w UE korzysta ze sztucznej inteligencji w Irlandii, najmniej na Łotwie

13.04.2021, 11:49aktualizacja: 13.04.2021, 11:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2012 - EP
© European Union 2012 - EP
Wśród państw członkowskich UE najwyższy odsetek przedsiębiorstw, które korzystały ze sztucznej inteligencji (SI), odnotowała Irlandia, najniższy – Łotwa; Polska znalazła się na piątym miejscu od końca – podał Eurostat.

Jak zauważył unijny urząd statystyczny, sztuczna inteligencja (SI) to obszar o strategicznym znaczeniu i kluczowy motor rozwoju gospodarczego. Może dostarczyć rozwiązań dla wielu wyzwań, takich jak leczenie chorób lub minimalizowanie wpływu rolnictwa na środowisko. Sztuczna inteligencja daje maszynom i systemom możliwość analizowania otoczenia i podejmowania decyzji z pewnym stopniem autonomii, aby osiągnąć określone cele.

Według Eurostatu, w 2020 r. 7 proc. przedsiębiorstw w UE zatrudniających co najmniej 10 osób korzystało z aplikacji AI. Podczas gdy 2 proc. firm wykorzystywało uczenie maszynowe do wewnętrznej analizy dużych zbiorów danych, 1 proc. analizowało duże zbiory wewnętrznie za pomocą przetwarzania języka naturalnego, generowania języka naturalnego lub rozpoznawania mowy.

Usługa czatu, w której chatbot lub wirtualny agent generował odpowiedzi do klientów w języku naturalnym, była wykorzystywana w 2 proc. przedsiębiorstw. Taki sam odsetek przedsiębiorstw, 2 proc., wykorzystywał roboty usługowe, które charakteryzują się pewnym stopniem autonomii, np. do wykonywania czynności porządkowych, niebezpiecznych lub powtarzalnych, takich jak sprzątanie trujących substancji, sortowanie towarów w magazynie, pomaganie klientom w zakupach lub w punktach płatności itp.

Z danych Eurostatu wynika, że wśród państw członkowskich UE najwyższy odsetek przedsiębiorstw (23 proc), które korzystały w 2020 r. z któregokolwiek z czterech rozpatrywanych przez urząd zastosowań SI, odnotowała Irlandia. Inne kraje o rozpowszechnionym wykorzystaniu technologii AI to Malta (19 proc.), Finlandia (12 proc.) i Dania (11 proc.).

Mniej niż 10 proc. przedsiębiorstw korzystało z którejkolwiek z czterech aplikacji SI w 2020 r. we wszystkich pozostałych państwach członkowskich. Najniższe udziały odnotowano na Łotwie (2 proc.), Słowenii, Węgrzech, Cyprze (po 3 proc.) i Polsce (4 proc.).

Image
Eurostat - wykres


Zdaniem przewodniczącego komisji specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej (AIDA), rumuńskiego europosła Dragosa Tudoracha rewolucja cyfrowa przyniesie przetasowanie dotychczasowego światowego porządku.

„Kraje konkurencyjne cyfrowo zyskają przewagę i zostaną nowymi cyfrowymi mocarstwami, podczas gdy te, które nie będą cyfrowo konkurencyjne, zostaną z tyłu, niezależnie od tego, jaką pozycję obecnie zajmują” – ocenił europoseł.

Eurodeputowani zwracają uwagę, że UE ma potencjał, by poprawić swoją pozycję w globalnej konkurencji i skierować rozwój sztucznej inteligencji na ścieżkę korzystną dla jej gospodarki oraz obywateli. Jednak, aby to osiągnąć, musi najpierw uzgodnić wspólną strategię w tym obszarze, która wykorzysta jej mocne strony i umożliwi łączenie zasobów państw członkowskich w najbardziej efektywny sposób.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.04.2021, 11:49
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ