Newsletter

Zdrowie i styl życia

Polskie technologie z międzynarodowym sukcesem w branży medycznej i rolnictwie

02.10.2018, 10:45aktualizacja: 02.10.2018, 10:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konkurs na „Polski Produkt Przyszłości”, który odbywa się jest już po raz 21., okazał się dla wielu firm przepustką na rynki zagraniczne. Taki sukces rynkowy odniosły m.in. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej (ITAM) z Zabrza oraz przedsiębiorstwo Akpil - producent maszyn rolniczych.

W 2008 roku System Rehabilitacji Kardiologicznej „Peleton Plus”, opracowany przez zabrzański ITAM, zdobył wyróżnienie w konkursie na Polski Produkt Przyszłości. Dziś system ten jest stosowany w większości placówek specjalizujących się w rehabilitacji pacjentów kardiologicznych w Polsce oraz konkuruje na rynkach międzynarodowych.

„Nasze doświadczenia z udziału w konkursie są bardzo pozytywne. Startowaliśmy w nim, kiedy nasza technologia była jeszcze w fazie wdrożeniowej. Obecnie nasz system działa w wielu placówkach, jest bardzo rozpoznawalny, a nagroda przyczyniła się do wzrostu jego sprzedaży w kraju i za granicą” - powiedział PAP Piotr Bąk, pełnomocnik dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej.

System „Peleton Plus” jest przeznaczony do prowadzenia wielostanowiskowej rehabilitacji kardiologicznej. Jego integralną częścią jest oprogramowanie zapewniające m.in. przetwarzanie sygnałów biomedycznych, programowanie przebiegu treningu, tworzenie raportów cząstkowych i zbiorczych z treningu czy obsługę kart chipowych. Technologia pozwala na precyzyjne analizowanie zapisów EKG, pomiarów ciśnienia krwi oraz osiągnięć pacjenta w czasie treningu, co jest podstawą do planowania kolejnych sesji treningowych.

W 2012 r. firma Akpil z Pilzna otrzymała wraz z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych z Poznania nagrodę za kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw z wymiennymi adapterami roboczymi. „Pozwoliło to nam zwiększyć sprzedaż tej maszyny, zarówno w kraju, jak i za granicą” - powiedziała Bożena Anioł z Akpilu. Potwierdziła w rozmowie z PAP, że udział w konkursie przyczynił się do rozwoju przedsiębiorstwa.

W 2012 r. kombajn - według kapituły nagrody - był „najnowocześniejszą w kraju maszyną do zbioru warzyw korzeniowych, wyprzedzającą innowacyjnością rozwiązania konstrukcyjne renomowanych firm zagranicznych”.

Teraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zachęcają do udziału w kolejnej edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. O nagrodę mogą ubiegać się jednostki naukowe, przedsiębiorcy i konsorcja składające się z jednostki naukowej i przedsiębiorcy, prowadzące działalność na terenie Polski. Wygrana lub zdobycie wyróżnienia może wspomóc rozwój firmy, promocję, a nawet jej ekspansję za granicę. Istotne jest, by produkt był innowacyjny i wytworzony w Polsce.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone produkty, które zostały doprowadzone co najmniej do etapu prac wdrożeniowych, albo zostały wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego.

Zwycięzcy mogą starać się o grant w wysokości do 100 tys. zł, a wyróżnieni - do 25 tys. zł. Oprócz tych nagród, przewidziane są również nagrody specjalne.

W dwudziestoletniej historii konkursu zgłoszono ponad 900 innowacyjnych projektów. Były to nowości z różnych obszarów techniki, m.in. z branży medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej, chemicznej. Kapituła konkursu nagrodziła dotychczas 53 projekty, a ponad 109 otrzymało wyróżnienia.

Strona konkursu: http://www.parp.gov.pl/konkursppp.

Termin zgłoszeń do XXI edycji mija 5 października 2018 roku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.10.2018, 10:45
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii